09.10.2019

Postanowienie SN z dnia 9 października 2019 r., sygn. III UK 421/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania J.H.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G.
‎o przyznanie emerytury,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 października 2019 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 19 czerwca 2018 r. oddalił apelację ubezpieczonego J.H. od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 12 lipca 2017 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G. z dnia 6 marca 2017 r., zmienionej decyzją z dnia 7 kwietnia 2017 r., odmawiającej przyznania ubezpieczonemu prawa do emerytury wobec braku 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że brak było podstaw do uznania, aby ubezpieczony w spornym okresie zatrudnienia od dnia 4 marca 1974 r. do dnia 25 lutego 1976 r. w Spółdzielni Kółek Rolniczych w B. na stanowisku traktorzysty oraz od dnia 26 lutego 1976 r. do dnia 23 lutego 1983 r. w Spółdzielni Kółek Rolniczych w D. na stanowisku kierowcy ciągnikowego wykonywał pracę w szczególnych warunkach, wymienioną w dziale VIII, poz. 3 wykazu A stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze (Dz.U. z 1983 r. Nr 8, poz. 43 ze zm., dalej jako rozporządzenie z dnia 7 lutego 1983 r.). Ubezpieczony wykonywał bowiem nie tylko prace typowe dla branży transportowej, ale również prace polowe (przewoził zboże, wapno, orał, wyrzucał obornik, prasował słomę, kosił trawę), a zimą odśnieżał i posypywał piaskiem drogi. Sąd Apelacyjny podniósł, że wykładnia językowa regulacji zawartej w wykazie A, działu VIII, poz. 3, przy uwzględnieniu przyjętej przez rozporządzenie z dnia 7 lutego 1983 r. kwalifikacji branżowo-stanowiskowej systematyki przepisów, nie pozwala na kwalifikowanie pracy kierowców ciągników, kombajnów lub pojazdów gąsienicowych wykonujących swoją pracę w rolnictwie, jako pracy w szczególnych warunkach. Stanowiska te wymienione zostały w dziale VIII - „W transporcie i łączności”, a nie w dziale X - „W rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym”. Wobec tego nie można przyjmować, że wykonywanie prac na wskazanych stanowiskach niezależnie od branży, w której praca jest wykonywana skutkuje szkodliwością pozwalającą na zaliczenie tego okresu jako uprawniającego do nabycia emerytury w obniżonym wieku. Umieszczenie wskazanych stanowisk w dziale VIII „W transporcie i łączności”, mimo ujęcia pracy traktorzysty, kombajnisty lub pojazdu gąsienicowego odrębnie od pracy kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i pojazdów specjalistycznych, łączy szkodliwość tej pracy nie z prowadzeniem tych pojazdów, Iecz z faktem ich prowadzenia przy uwzględnieniu specyfiki „technologii” pracy w transporcie i łączności oraz obciążeń psychofizycznych związanych z uczestniczeniem takich pojazdów w ruchu publicznym. Ustawodawca uznał, że takich obciążeń nie ma przy wykonywaniu prac na wskazanych stanowiskach w rolnictwie, gdzie dominują prace polowe. Niezaliczenie spornych okresów do pracy w szczególnych warunkach powoduje, że ubezpieczony nie wykazał wymaganych 15 lat pracy w szczególnych warunkach, a więc nie spełnił warunków do przyznania prawa do emerytury na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1270 ze zm., dalej jako ustawa emerytalna) w związku z § 4 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp