02.10.2019

Wyrok SN z dnia 2 października 2019 r., sygn. II UK 97/18

Sygn. akt II UK 97/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Staryk
‎SSN Andrzej Wróbel

w sprawie z wniosku małoletniej M.D. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego matkę D.D.
‎przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B.
‎o ustalenie stopnia niepełnosprawności,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 października 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 11 października 2017 r., sygn. akt IV Ua (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 11 października 2017 r., IV Ua (…), Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację wnioskodawczyni małoletniej M.D. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego, matkę D.D., od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 22 grudnia 2016 r., którym oddalono odwołanie wnioskodawczyni od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B. z dnia 9 marca 2016 r., utrzymującego w mocy orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w A. z dnia 7 stycznia 2016 r.

W ustalonym stanie faktycznym, orzeczeniem z dnia 7 stycznia 2016 r. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w A. zakwalifikował małoletnią M.D. do osób niepełnosprawnych, ustalając, że niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Orzeczenie wydano do dnia 31 stycznia 2017 r. Jednoczenie wskazano na konieczności zaopatrzenia małoletniej wnioskodawczyni w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie, a nadto konieczność współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Powyższe orzeczenie utrzymał w mocy Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B. (orzeczeniem z dnia 9 marca 2016 r.). Powyższe rozstrzygnięcie zaskarżyła odwołaniem przedstawicielka ustawowa małoletniej, kwestionując nie wskazanie w nim konieczności udzielania małoletniej stałej lub długotrwałej opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Powołując się na dokumentację medyczną oraz przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U. Nr 17, poz. 162 ze zm., dalej „rozporządzenie w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności”), podniosła, że córka spełniła kryteria opisanego wyżej wskazania, stwierdzając nadto, że świadczenie opiekuńcze otrzymuje od 2010 r. a stan zdrowia córki uległ pogorszeniu, co tym bardziej podważało prawidłowość stanowiska organów rentowych. W związku z powyższym wniosła o zmianę zaskarżonego orzeczenia przez wskazanie konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp