16.04.2024

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. I OSK 2758/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Anna Kuklińska po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 lipca 2023r., sygn. akt II SAB/Wr 182/23 w sprawie ze skargi R. W. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie wywłaszczenia i ustalenia odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 27 lipca 2023r. sygn. akt II SAB/Wr 182/23, oddalił w całości skargę R. W. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego w przedmiocie wywłaszczenia i ustalenia odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że przebieg postępowania w opisanym okresie nie wskazuje na to, by organ działał w sposób przewlekły. Od zwrotu akt sprawy wraz z odpisem prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 lipca 2022r. do dnia złożenia niniejszej skargi, czynności Wojewody nie były nacechowanie przewlekłością. Wskazana przez organ przyczyna przedłużenia terminu załatwienia sprawy – konieczność sporządzenia nowego operatu - nie budzi wątpliwości. Także konieczność rozpatrzenia wniosku GDDKiA – a więc podmiotu na którego wniosek z 28 sierpnia 2015 r. zostało wszczęte nowe postępowanie wywłaszczeniowe w trybie specustawy, nie budzi wątpliwości. Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.a. organ administracji może zawiesić postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu. Wobec złożenia w dniu 3 marca 2023 r. takiego wniosku Wojewoda prawidłowo poinformował skarżącego o jego treści oraz pouczył o prawnie wniesienia sprzeciwu. Przy czym art. 98 § 1 k.p.a. nie przewiduje szczególnej formy dla zgłoszenia sprzeciwu. Dopuszczalnym jest zatem wyznaczenie pozostałym stronom terminu, do którego powinny się wypowiedzieć w sprawę wniosku, pod rygorem przyjęcia, że sprzeciwu nie zgłaszają. Wobec braku zgody skarżącego na zawieszenie postępowania, postanowieniem z dnia 20 kwietnia 2023 r., Wojewoda odmówił zawieszenia postępowania. Z kolei wydaną w tym samym dniu decyzją nr IF.V.EM1.7724-11/05, Wojewoda umorzył prowadzone postępowanie w części dotyczącej działki nr [...], powołując się w tym zakresie na ocenę prawną i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 lutego 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 2911/18. Powyższe wskazuje – w ocenie Sądu Wojewódzkiego -, że postępowanie nie było prowadzone w sposób przewlekły.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne