24.09.2019

Wyrok SN z dnia 24 września 2019 r., sygn. III KS 23/19

Sygn. akt III KS 23/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Artymiuk (przewodniczący)
‎SSN Marek Pietruszyński (sprawozdawca)
‎SSN Eugeniusz Wildowicz

Protokolant Katarzyna Wełpa

w sprawie A.M.

oskarżonego o przestępstwo skarbowe z art. 54 § 2 k.k.s. w zw. z art. 9 § 3 k.k.s.,

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 24 września 2019 r.

skargi obrońcy oskarżonego

na wyrok sądu odwoławczego – Sądu Okręgowego w T. z dnia 7 marca 2019 r., sygn. akt IX Ka (…), uchylającego wyrok Sądu Rejonowego w T. z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. akt II K (…) i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w T. do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

UZASADNIENIE

A M. został oskarżony o to, że pełniąc obowiązki dyrektora Spółki „A.” Sp. Z o.o. z siedzibą w D. uchylił się od opodatkowania poprzez nieujawnienie Naczelnikowi Urzędu Celnego w T. przedmiotu opodatkowania, w związku z posiadaniem w miesiącu listopadzie 2013 r. wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, przez co narażono podatek akcyzowy na uszczuplenie w kwocie 143.734 złotych, to jest o przestępstwo skarbowe z art. 54 § 2 k.k.s. w zw. z art. 9 § 3 k.k.s.

Sąd Rejonowy w T., wyrokiem z dnia 19 czerwca 2018 r, sygn. akt II K (…) uniewinnił oskarżonego od popełnienia zarzucanego mu czynu, a kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa.

Apelację od powyższego wyroku wywiódł prokurator, zaskarżając go w całości na niekorzyść oskarżonego. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił obrazę prawa procesowego, mającą wpływ na jego treść, a mianowicie art. 7 k.p.k., poprzez dokonanie dowolnej oceny zgromadzonych w sprawie dowodów, polegającej na nieuwzględnieniu szeregu okoliczności przemawiających na niekorzyść oskarżonego, a nadto naruszenie zasady logicznego rozumowania i doświadczenia życiowego, co w konsekwencji doprowadziło do błędnego ustalenia, że zabezpieczone przez inspektorów handlowych próbki pochodzą z paliwa dostarczonego przez O. SA, a w rezultacie, że oskarżony nie mógł nawet przypuszczać, że paliwo to nie spełnia wymagań jakościowych dla paliw ciekłych, podczas gdy rozsądna ocena zebranego materiału dowodowego wskazuje jednoznacznie, że źródło pochodzenia przedmiotowego paliwa nie zostało udokumentowane, a nadto nie odprowadzono od tego towaru podatku akcyzowego, zaś A.M. miał pełną świadomość tych okoliczności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp