24.09.2019

Postanowienie SN z dnia 24 września 2019 r., sygn. I PK 225/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa R.K.
‎przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi […] Uniwersytetu Medycznego w K.
‎o odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 września 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.
‎z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. akt IX Pa (…),

I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

II. zasądza od powódki na rzecz pozwanego 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 30 stycznia 2018 r. oddalił apelację R.K. od wyroku Sądu Rejonowego w K. z dnia 22 czerwca 2017 r. w sprawie przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi […] Uniwersytetu Medycznego w K. o odszkodowanie.

W zakresie dokonanej oceny dowodów Sąd pierwszej instancji wskazał, iż za wiarygodną uznał wersję wynikającą z zeznań świadków i pism lekarzy Oddziału, której powódka w toku postępowania przeciwstawiła jedynie wyłącznie własne twierdzenia, nie przedstawiając - poza wnioskiem o przesłuchanie stron - żadnych innych wniosków z osobowych źródeł dowodowych. W ocenie Sądu Rejonowego przedłożone przez pozwanego pisma lekarzy kierowane zarówno indywidualnie jak i zespołowo do dyrektora szpitala, a także Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej stanowią dostateczny dowód tego, że faktycznie osoby te zgłaszały istotne problemy we współpracy z powódką. Zdaniem Sądu, ze względu na liczbę tych pism jak i wynikające z nich konsekwentne stanowisko wszystkich składających je osób odnośnie braku możliwości współpracy z powódką, wywołanego jej postawą i nieumiejętnością pracy w zespole, uznać należało, że opisane w nich sytuacje z udziałem powódki rzeczywiście miały miejsce. Sąd Rejonowy wskazał nadto, że analiza pisma z dnia 9 listopada 2012 r. prowadzi do wniosku, że nie zostały zawarte w nim żadne sformułowania obraźliwe czy naruszające w sposób bezpośredni godność powódki. Sprowadza się ono do opisania w sposób rzeczowy zachowania powódki, zaobserwowanego i relacjonowanego przez innych pracowników oddziału chirurgicznego. W ocenie Sądu pierwszej instancji działanie A.C. polegające na wystosowaniu przedmiotowego pisma mieściło się w granicach dopuszczalnej przez prawo oceny pracownika i stanowiło realizację obowiązków nałożonych na kierownika specjalizacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp