17.09.2019

Wyrok SN z dnia 17 września 2019 r., sygn. III UK 233/18

Sygn. akt III UK 233/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Wróbel (przewodniczący)
‎SSN Jolanta Frańczak (sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania W. G.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R.
‎o emeryturę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 września 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...)
‎z dnia 19 kwietnia 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

1. uchyla zaskarżony wyrok i zmienia wyrok Sądu Okręgowego w P. z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt III U (…) w ten sposób, że oddala odwołanie.

2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w P. wyrokiem z dnia 31 maja 2017 r. zmienił, zaskarżoną przez wnioskodawcę W. G., decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 6 września 2016 r. w ten sposób, że przyznał wnioskodawcy prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach od dnia 12 września 2016 r.

Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca, urodzony w dniu 12 września 1956 r., złożył w dniu 5 września 2016 r. wniosek o emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach i wykazał 25 lat stażu ubezpieczeniowego. Do okresu pracy w szczególnych warunkach organ rentowy nie zaliczył wnioskodawcy okresu zatrudnienia od dnia 1 sierpnia 1978 r. do dnia 29 lutego 1996 r. w Spółdzielni […] w W. (dalej jako S.[…] lub Spółdzielnia) na stanowisku kierowcy ciągnika. W okresie zatrudnienia wnioskodawcy Spółdzielnia świadczyła usługi rolnicze, zajmowała się chemizacją rolnictwa, transportem rolniczym i pozarolniczym, wykonywała usługi warsztatowe i produkcję, pozyskiwała surowce mineralne ze złóż lokalnych, zajmowała się produkcją rolniczą i przetwórstwem płodów rolnych, pracami remontowo-budowlanymi, produkcją materiałów budowlanych, usługami socjalno-bytowymi, działalnością handlowo-zaopatrzeniową w zakresie sprzedaży paliw i części zamiennych. Posiadała około 50 ciągników i zatrudniała tylu kierowców ciągników. Wnioskodawca wykonywał wszystkie prace, na jakie w danej chwili było w Spółdzielni zapotrzebowanie, tj. czynności transportowe (wywóz drewna z lasu, odśnieżanie, piaskowanie dróg, przywóz kamienia, wapna, piasku i żwiru), jak i wszelkie prace polowe, w tym opryski. Wielokrotnie jego dobowy wymiar czasu pracy przekraczał dopuszczalną normę. Współpracownik A. P., zatrudniony na takim samym stanowisku co wnioskodawca, otrzymał emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Ciągniki rolnicze C30, C360, którymi kierował wnioskodawca były przystosowane do pracy w transporcie oraz do prac w rolnictwie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp