03.09.2019

Postanowienie SN z dnia 3 września 2019 r., sygn. I PK 251/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z powództwa A. P. prowadzącej Przedsiębiorstwo […] w Ł.
‎przeciwko J. K.
‎o zapłatę odszkodowania,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 września 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.
‎z dnia 21 czerwca 2018 r., sygn. akt V Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od pozwanej J. K. na rzecz powódki A. P. kwotę 1.350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w K., wyrokiem 3 stycznia 2018 r., utrzymał w całości w mocy nakaz zapłaty z 26 stycznia 2017 r. wydany w postępowaniu nakazowym, w którym nakazano pozwanej J. K., aby zapłaciła powódce A. P. prowadzącej Przedsiębiorstwo […] w Ł. kwotę 28.719,88 złotych wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 16 grudnia 2016 r. do dnia zapłaty oraz kwotę 2.776 złotych tytułem kosztów procesu, w tym 2.417 złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że J. K. w okresie od 20 października 2014 r. do 29 listopada 2016 r. była zatrudniona jako kasjer-sprzedawca w Przedsiębiorstwie […] w Ł. prowadzonym przez A. P.. W ostatnim okresie zatrudnienia pełniła funkcję kierownika sklepu. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w przedsiębiorstwie powódki, pozwana jako kierownik sklepu mogła bez zgody pracodawcy udzielać rabatów nie wyższych niż 10% dla pracowników i stałych klientów, a wyższych rabatów mogła udzielać z zastrzeżeniem wcześniejszej konsultacji z pracodawcą. Pozwana jednak samowolnie decydowała o udzielaniu rabatów, które sięgały nawet 90% wartości ceny detalicznej towarów. Sporadycznie zdarzały się sytuacje, że na loginie pozwanej do kasy fiskalnej pracowali inni pracownicy, ale odbywało się to każdorazowo za jej zgodą. W listopadzie 2016 r. A. P. powzięła informację, że J. K. dokumentuje sprzedaż detaliczną towarów na kasie fiskalnej o wartości niższej niż cena zakupu towarów, w związku z czym szczegółowo sprawdziła raporty kasowe wygenerowane z kasy fiskalnej. Z analizy tej wynikało, że pozwana, udzielając świadomie zbyt wysokich rabatów przy sprzedaży towarów, doprowadziła do szkody na kwotę 30.626,07 złotych, wynikającą z różnicy cen detalicznych towarów i faktycznych cen, za jakie były one przez pozwaną sprzedawane z uwzględnieniem zawyżonych i samowolnie udzielanych rabatów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp