06.06.2023

Właściwość organów w kwestii utrzymywania urządzeń wodnych - Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 170/22

W przypadku nienależytego utrzymywania urządzeń wodnych, takich jak rowy odprowadzające wody z dróg publicznych, właściwym organem do rozstrzygania sprawy i wydawania odpowiednich decyzji jest Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 14 września 2021 r. sygn. akt II SA/Ke 503/21 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 17 marca 2021 r. znak: [...] w przedmiocie nakazania przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, II. zasądza od M. M. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach kwotę 510 (pięćset dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 14 września 2021 r. sygn. akt II SA/Ke 503/21 uwzględnił skargę M. M. i uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 17 marca 2021 r. znak [...] w przedmiocie nakazania przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.

Powyższy wyrok zastał wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia 11 stycznia 2021 r. znak [...] Burmistrz Miasta i Gminy [...] z nakazał K. i D. G., właścicielom działki oznaczonej numerem ewidencyjnym [...] (powstałej z podziału działki nr [...]), położonej w miejscowości P. G. (obręb geodezyjny B. M.), gm. M., zamontowanie mechanizmu pozwalającego na swobodne podnoszenie i opuszczanie bądź otwieranie kraty, spełniającego następujące założenia: mechanizm powinien umożliwić bezpieczne podniesienie kraty na wysokość minimum 90 cm, licząc od dna rowu do dolnej krawędzi kraty; powinien w minimalnym stopniu ingerować w przekrój czynny rowu; mechanizm winien być wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, oraz zobowiązał K. i D. G. do podnoszenia kraty w sytuacji zagrożenia, w celu uniemożliwienia piętrzenia wody, z terminem wykonania obowiązku, tj. na 90 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp