Postanowienie SN z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. III KK 173/24
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Artymiuk (przewodniczący)
SSN Marek Pietruszyński (sprawozdawca)
SSN Waldemar Płóciennik
Protokolant Monika Zawadzka
przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Józefa Gemry
w sprawie L. O.
podejrzanego o czyn z z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 1 k.k.,
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
w dniu 18 lipca 2024 r.,
kasacji wniesionej przez prokuratora
od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z dnia 4 stycznia 2024 r., sygn. akt II AKz 431/23,
zmieniającego postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie
z dnia 16 maja 2023 r., sygn. akt III K 50/23,
uchyla zaskarżone postanowienie i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie do ponownego jej rozpoznania.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Krakowie, postanowieniem z 16 maja 2023 r., sygn. akt III K 50/23, na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 31 § 1 k.k. oraz art. 324 § 1 k.p.k. i art. 354 k.p.k. umorzył postępowanie karne przeciwko podejrzanemu L. O. o czyn opisany zakwalifikowany z art. 148 § 1 k.k. w zw. z art. 31 § 1 k.k. i na mocy art. 93a § 1 pkt 4 k.k. w zw. z art. 93b § 1 k.k. i art. 93c § 1 k.k. orzekł wobec podejrzanego środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym.
Na skutek zażalenia obrońcy Sąd Apelacyjny w Krakowie, postanowieniem z 4 stycznia 2024 r., sygn. akt II AKz 431/23, zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że w miejsce orzeczonego środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym orzekł środek zabezpieczający w postaci terapii (pkt I wyroku). W pozostałym zakresie zaskarżone postanowienie zostało utrzymane w mocy (pkt II wyroku).
Z kasacją wystąpił Prokurator Okręgowy w Krakowie zaskarżając postanowienie Sądu odwoławczego w części, to jest co do punktu I, na niekorzyść podejrzanego L. O. Zaskarżonemu postanowieniu zarzucił:
1. rażące naruszenie prawa to jest art. 93g § 1 k.k. poprzez jego wadliwą - niezasadnie zawężającą wykładnię, która sprowadza się do wniosku, że warunkiem orzeczenia tytułem izolacyjnego środka zabezpieczającego jest m.in. wysokie prawdopodobieństwo, że sprawca ponownie popełni czyn zabroniony w związku z chorobą psychiczną, przy czym związek ten według Sądu Apelacyjnego w Krakowie, musi być powiązany z aktualnym stanem psychiki sprawcy (to jest na moment opiniowania biegłych), podczas gdy wspomniana norma nie zawiera takiego zawężenia jej rozumienia - co stanowi o tym, że ów związek z chorobą psychiczną może także zachodzić na moment czynu oraz niejako na „przyszłość” a to z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo, że stan choroby psychicznej powróci;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty