05.07.2024 Obrót gospodarczy

Wpływ układu restrukturyzacyjnego na wierzytelności umowne - Wyrok SN z dnia 5 lipca 2024 r., sygn. II CSKP 1828/22

Układ restrukturyzacyjny zatwierdzony przez sąd obejmuje wszystkie wierzytelności zgodnie z ustawą, a przyjęcie układu ma bezpośredni wpływ na możliwość żądania przymusowego zaspokojenia tych wierzytelności przez wierzycieli.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący) ‎

SSN Władysław Pawlak ‎

SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 5 lipca 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej "C." spółki akcyjnej w W. ‎od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu ‎z 8 czerwca 2021 r., XI Ga 822/20, ‎w sprawie z powództwa "C." Spółki z ograniczoną ‎odpowiedzialnością w S. ‎przeciwko "C." spółce akcyjnej w W. ‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok w punktach II, III i IV i sprawę ‎w tym zakresie przekazuje Sądowi Okręgowemu we Wrocławiu ‎do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Opierając się na tych ustaleniach faktycznych, Sąd Rejonowy uwzględnił powództwo podnosząc, że powódce przysługiwało dochodzone wynagrodzenie za prawidłowe wykonywanie umowy, zaś zgodnie z art. 259 ustawy z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (jedn. tekst: Dz.U. z 2022 r., poz.2309, dalej: „pr.restr.”), otwarcie przyspieszonego postępowania układowego ma jedynie wpływ na postępowania egzekucyjne, z czego a contrario należy wnioskować, że postępowanie sądowe może się toczyć bez jakichkolwiek przeszkód.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty