Postanowienie SN z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. II CSKP 1573/22
4 lipca 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Mariusz Łodko (przewodniczący)
SSN Beata Janiszewska
SSN Agnieszka Jurkowska-Chocyk (sprawozdawca)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 4 lipca 2024 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej D. K.
od postanowienia Sądu Okręgowego w Częstochowie
z 29 września 2020 r., VI Ca 261/20,
w sprawie z wniosku H. M.
z udziałem D. K.
o rozgraniczenie,
I. oddala skargę kasacyjną;
II. zasądza od D. K. na rzecz H. M.
360 zł (trzysta sześćdziesiąt złotych) kosztów postępowania kasacyjnego;
III. przyznaje od Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego
w Częstochowie na rzecz adwokat A. D. 442,80 zł (czterysta czterdzieści dwa złote osiemdziesiąt groszy), w tym podatek VAT, tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu na rzecz uczestniczki w postępowaniu kasacyjnym.
Beata Janiszewska Mariusz Łodko Agnieszka Jurkowska-Chocyk
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy podzielił w pełni ustalenia Sądu Rejonowego, z których wynika, że prawo własności działki oznaczonej w ewidencji nr 1705 zostało nabyte z mocy ustawy przez E. R., czego dowodzi wydany na jego rzecz akt własności ziemi. 21 grudnia 2009 r. następcy prawni E. R. - dzieci R. R. i A. M. - sprzedali tę nieruchomość T. i A. małżonkom N.. Uczestniczka nabyła ją na podstawie umowy zamiany zawartej z nimi 12 lutego 2014 r.
Prawo własności działki oznaczonej w ewidencji nr 1704 nabyli z mocy ustawy uwłaszczeniowej małżonkowie W. i I. M.. Na podstawie umowy z 16 listopada 1990 roku o przekazaniu gospodarstwa rolnego małżonkowie M. przenieśli jej własność na swojego syna H. M. (wnioskodawcę). Pierwszym ustalonym w sprawie samoistnym posiadaczem tej nieruchomości, był I. M., ojciec I. M., który jeszcze w latach 50-tych XX w. wybudował na niej, w granicy z sąsiednią działką, dom mieszkalny i stodołę, do której w kolejnych latach dobudował szopę. Za stodołą postawił płot z drutu kolczastego rozwieszonego na betonowych słupkach. W latach 80-tych ojciec wnioskodawcy wymienił ściany stodoły i szopy z konstrukcji drewnianej na murowaną z pustaków. Płot z drutu kolczastego został wymieniony na płot z siatki rozwieszonej na metalowych słupkach i na betonowej podmurówce. Między domem a stodołą został ułożony płot z kamieni. W latach 80-tych płot ten został zmieniony przez sąsiadów na płot z betonowych przęseł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty