Postanowienie SN z dnia 29 maja 2024 r., sygn. II CSKP 1775/22
29 maja 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Marcin Łochowski (przewodniczący)
SSN Agnieszka Jurkowska-Chocyk (sprawozdawca)
SSN Maciej Kowalski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 29 maja 2024 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej M.P.
od postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie
z 6 października 2020 r., XII Ga 387/19,
w sprawie z wniosku J.K.
z udziałem M.P.
o podział majątku spółki,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. przyznaje adwokat N.G. od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Krakowie 3321 (trzy tysiące trzysta dwadzieścia jeden) złotych, w tym podatek VAT, kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej uczestnikowi z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
Agnieszka Jurkowska-Chocyk Marcin Łochowski Maciej Kowalsk
[S.K.-T.i
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 5 listopada 2018 r. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu ustalił, że wnioskodawcę i uczestnika łączyła umowa spółki cichej a majątek spółki stanowił wyłącznie wkład pieniężny wnioskodawcy J. K. w łącznej kwocie 107 050 zł; zasądził od uczestnika na rzecz wnioskodawcy 98 050 zł z tytułu zwrotu wkładu; wyłączył do odrębnego rozpoznania żądanie uczestnika wydania przez wnioskodawcę samochodów osobowych A. oraz V. i rozstrzygnął o kosztach postępowania.
Z ustaleń poczynionych w sprawie przez Sądy meriti wynika, że wnioskodawca poznał uczestnika w 2013 r. przy okazji nabycia od niego samochodu osobowego. W 2016 r. wnioskodawca wyraził chęć zakupu od uczestnika kolejnego samochodu z przeznaczeniem dla syna. Wówczas strony uzgodniły, że podejmą współpracę polegającą na współfinansowaniu przez wnioskodawcę działalności gospodarczej prowadzonej przez uczestnika handlującego pojazdami sprowadzanymi z Francji i świadczącego usługi transportowe. Nie sporządzono na piśmie żadnej umowy określającej zasady tej współpracy. Uczestnik telefonicznie lub SMS-owo polecał wnioskodawcy dokonywanie kolejnych wpłaty. Wnioskodawca dokonywał ich za pośrednictwem swojej żony. W okresie od czerwca 2016 r. do marca 2017 r. wnioskodawca dokonał kilkunastu przelewów na rzecz uczestnika, wskazując w nich tytuły zapłaty. Uczestnik natomiast przelewał na rzecz wnioskodawcy ustalone kwoty z tytułu „dywidendy”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty