Postanowienie SN z dnia 22 maja 2024 r., sygn. III USK 176/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z odwołania M. R.
od decyzji Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Likwidatora Funduszu Alimentacyjnego
o umorzenie należności wobec likwidowanego Funduszu Alimentacyjnego,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 maja 2024 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie
z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. akt III AUa 641/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od Skarbu Państwa (kasa Sądu Apelacyjnego w Lublinie) na rzecz adw. A. P. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) zł podwyższoną o stawkę podatku VAT tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 20 grudnia 2022 r., sygn. akt III AUa 641/21, Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił apelację odwołującego się M. R. od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z 31 maja 2021 r., sygn. akt VIII U 2294/20, którym Sąd pierwszej instancji oddalił odwołanie od decyzji Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Likwidatora Funduszu Alimentacyjnego z 17 sierpnia 2020 r.
Decyzją nr […] z 17 sierpnia 2020 r. Likwidator Funduszu Alimentacyjnego Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówił M. R. umorzenia należności likwidowanego funduszu alimentacyjnego z tytułu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz 5% opłaty na pokrycie kosztów związanych z działalnością funduszu w łącznej kwocie 13 601.74 zł. W uzasadnieniu wskazano, że w przypadku wnioskodawcy nie zachodzą szczególnie uzasadnione przesłanki uzasadniające umorzenie należności likwidowanego funduszu alimentacyjnego na podstawie art. 68 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Odwołanie od powyższej decyzji wniósł M. R. domagając się jej zmiany. W uzasadnieniu odwołania powołał się na trudną sytuację zdrowotną i życiową. Wskazał, iż jest inwalidą II grupy z przyczyn ruchowych, od lat zmaga się także z depresją. Nie mógł podjąć pracy zarobkowej, gdyż musiał opiekować się chorymi rodzicami, a jego aktualny stan zdrowia także na to nie pozwala. W wyniku tego powstało zadłużenie. Obecnie komornik zabiera mu 60% emerytury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty