Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606715)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    08.05.2024

    Wyrok SN z dnia 8 maja 2024 r., sygn. V KK 268/23

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Włodzimierz Wróbel (przewodniczący)
    ‎SSN Marek Pietruszyński
    ‎SSN Zbigniew Puszkarski (sprawozdawca)

    Protokolant Kinga Sternik

    przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Józefa Gemry
    ‎w sprawie L. Z.
    ‎skazanego z art. 178a § 4 k.k.
    ‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
    ‎w dniu 8 maja 2024 r.,
    ‎kasacji wniesionej przez obrońcę
    ‎od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku
    ‎z dnia 12 grudnia 2022 r., sygn. akt V Ka 1725/22,
    ‎utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Wejherowie
    ‎z dnia 25 maja 2022 r., sygn. akt II K 11/22,

    1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym;

    2. nakazuje zwrócić oskarżonemu L. Z. uiszczoną opłatę od kasacji.

    [PGW]

    UZASADNIENIE

    Sąd Rejonowy w Wejherowie wyrokiem z dnia 25 maja 2022 r., sygn. akt II K 11/22, uznał L. Z. za winnego tego, że w dniu 17 lipca 2021 r. w W., na ul. […], prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny w postaci samochodu osobowego marki […] o numerze rejestracyjnym […], znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 0,99 miligrama alkoholu w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza, przy czym czynu tego dopuścił się będąc wcześniej prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, tj. czynu z art. 178a § 1 i 4 k.k. i za to wymierzył mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Nadto orzekł wobec oskarżonego: na podstawie art. 42 § 3 k.k. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio, a na podstawie art. 43a § 2 k.k. w zw. z art. 39 pkt 7 k.k. świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Rozstrzygnął o kosztach sądowych, zasądzając od oskarżonego określoną kwotę na rzecz Skarbu Państwa.

    Apelację od tego wyroku, zaskarżając go w całości, wniósł obrońca oskarżonego. Podniósł szereg rozbudowanych zarzutów obrazy przepisów postępowania, która mogła mieć wpływ na treść orzeczenia (art. 7 k.p.k., art. 170 § 1 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 170 § 1a k.p.k. w zw. z art. 186 k.p.k. w zw. z art. 182 § 1 k.p.k., art. 167 k.p.k. w zw. z art. 9 § 1 k.p.k. art. 193 § 1 k.p.k. w zw. z art. 6 k.p.k. w zw. z art. 167 k.p.k. w zw. z art. 9 § 1 k.p.k., art. 5 § 2 k.p.k.), które skutkowały błędem w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia - że oskarżony dopuścił się przypisanego mu przestępstwa. „Z daleko posuniętej ostrożności procesowej, gdyby Sąd nie uznał powyższych zarzutów”, obrońca zarzucił też „błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, a mający wpływ na jego treść, poprzez uznanie, że nie doszło do zatarcia skazania wyroku z dnia 14 sierpnia 2012 r., sygn. akt VIII K 501/12 Sądu Rejonowego w Legnicy, za przestępstwo zakwalifikowane z art. 178a § 4 k.k., za które L. Z. wymierzono karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie zawieszono na okres 4 lat (str. 6 uzasadnienia wyroku) i to z uwagi na dopuszczalność tylko jednoczesnego zatarcia wszystkich skazań, któremu stoi na przeszkodzie skazanie wyrokiem Sądu Rejonowego w Jaworznie (powinno być: Jaworze - uw. SN), wydanym w sprawie o sygn. akt II K 194/15 z dnia 15 grudnia 2015 r., za przestępstwo z art. 209 § 1 k.k., popełnione w trakcie obowiązywania próby (wskazanej powyżej) L. Z. na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, zawieszonej na okres próby dwóch lat, w sytuacji gdy do zatarcia ww. przestępstw doszło najpóźniej z upływem dnia 9 września 2018 r.”

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.