Wyrok SN z dnia 5 września 2024 r., sygn. II NSNC 366/23
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Lemańska (przewodniczący)
SSN Oktawian Nawrot (sprawozdawca)
Arkadiusz Janusz Sopata (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa E. G.
przeciwko Skarbowi Państwa - Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe Nadleśnictwu Ł.
o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 5 września 2024 r.
skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 22 czerwca 2022 r., sygn. III Ca 19/21,
1. oddala skargę;
2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Najwyższym wywołane wniesioną skargą nadzwyczajną.
UZASADNIENIE
Pismem z 15 maja 2017 r. E. G. (dalej: „powódka”) wniosła pozew przeciwko Skarbowi Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Ł. (dalej: „pozwany”). W ostatecznie sprecyzowanym żądaniu powódka domagała się uzgodnienia treści księgi wieczystej nr [...] z rzeczywistym stanem prawnym, gdzie jako właściciel w dziale II ujawniony jest pozwany, w zakresie nieruchomości położonej w R. oznaczonej nr [...] o pow. 1,4572 ha (powstałej z podziału działki nr [...]1) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej, w której dziale II w miejsce pozwanego, jako właściciele wpisani zostaną: powódka w ½ części oraz pozwany w ½ części.
Pozwany wniósł o oddalenie powództwa.
Wyrokiem z 19 listopada 2020 r., I C 436/17, Sąd Rejonowy w Gorlicach oddalił powództwo.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że z uwagi na skutecznie podniesiony przezpozwanego zarzut nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia, brak jest niezgodności wpisu prawa własności Skarbu Państwa z rzeczywistym stanem prawnym. W ocenie Sądu bieg terminu zasiedzenia był zawieszony z uwagi na stan siły wyższej. Stan ten istniał do wprowadzenia instytucji uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. oksięgach wieczystych i hipotece, która weszła w życie 1 stycznia 1983 r., stworzyłaona bowiem podstawy do skutecznego dochodzenia praw przezpoprzedników prawnych powódki. Do tego okresu w ocenie Sądu należyponadto doliczyć okres 2 lat na pozyskanie koniecznych dokumentów iwystąpienie z powództwem. Z uwagi na powyższe Sąd doszedł do przekonania, żeokres zasiedzenia upłynął 1 stycznia 2015 r., po 30-letnim okresie posiadania nieruchomości przez Skarb Państwa w złej wierze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty