16.04.2024

Wyrok SN z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. II CSKP 1119/22

16 kwietnia 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
‎SSN Karol Weitz
‎SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)

uchyla zaskarżony wyrok w części uwzględniającej apelację pozwanej i rozstrzygającej o kosztach (pkt. 1, 3, 4 i 5) i w tym zakresie sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Roman Trzaskowski Agnieszka Piotrowska Karol Weitz

(K.L.)

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Katowicach w punkcie pierwszym (1) zasądził od pozwanej S. S.A. w B. (dalej – „Spółka”) na rzecz powodów K. G. i B. G. kwotę 819.112,22 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 6 czerwca 2019 r., a w punktach drugim (2) i trzecim (3) orzekł o kosztach postępowania.

Sąd ustalił m.in., że powodowie są współwłaścicielami bliżej oznaczonej nieruchomości, zabudowanej budynkiem jednorodzinnym, dwukondygnacyjnym połączonym z budynkiem warsztatu samochodowego i położonej na obszarze górniczym (dalej odpowiednio: „Budynek mieszkalny”, „Warsztat” i łącznie – „Budynek”), w granicach którego roboty górnicze prowadzi Kopalnia Węgla Kamiennego „H.” („Kopalnia”) będąca zakładem górniczym pozwanej. Budynek składa się z części mieszkalnej (piętro Budynku mieszkalnego)
‎oraz z części warsztatowo - usługowej (parter Budynku mieszkalnego i Warsztat), w której prowadzona jest działalność gospodarcza. W narożniku Budynku znajduje się kapliczka, która wpisana jest do rejestru zabytków.

Budynek znajdował się pod wpływem oddziaływań eksploatacji górniczej, w związku z czym od 1965 r. do 2009 r. ulegał obniżeniu i przechyleniu. W okresie od 2000 r. (kiedy zakończono generalny remont budynków) do 2009 r. przechylił się o 12,5 ‰ (Budynek mieszkalny) tudzież o 5,5 ‰ (Warsztat). Doszło także do przechylenia płaszczyzn podłóg i posadzek: w budynku Warsztatu średnio o 6,8 ‰, a w Budynku mieszkalnym - o 13,6 ‰. W konsekwencji pochylenie podłóg i posadzek wynosi średnio 14,4mm/m, a ścian - 13,4mm/m. Wychylenie Budynku mieszkalnego mierzone w październiku 2012 r. oscylowało w granicach 12-24 mm/m, z czego w jednym narożniku osiągnęło wartość wychylenia małego, w jednym średniego, w dwóch dużego; było największe w miejscu usytuowania kapliczki. Pomierzone pochylenie ściany kapliczki osiągnęło wartość 26mm/m i jest większe niż pochylenie Budynku mieszkalnego. W części gospodarczej wychylenie narożnika wynosi 16 mm/m, czyli jest średnio odczuwalne. Pochylenie Budynku nie osiągnęło granicznych wartości, nie ma zatem zagrożenia awarią bądź katastrofą budowlaną. Poza tym w Budynku mieszkalnym wystąpiły spękania ścian zewnętrznych i nadproża, spękania płytek okładzinowych, rozregulowanie stolarki okiennej i drzwiowej, rozregulowanie systemu odprowadzenia wód opadowych. Z kolei w Warsztacie - spękanie ścian i płytek okładzinowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp