06.08.2024 Podatki

Zakaz ponownego rozpatrzenia sprawy przez ten sam organ w trybie odwoławczym - Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2024 r., sygn. II FSK 77/22

Ten sam organ, orzekając w trybie odwoławczym, nie może ani przekazać sobie samemu sprawy do ponownego rozpoznania, gdyż przekazać można sprawę tylko innemu organowi, ani wskazać sam sobie okoliczności faktycznych, które należy zbadać przy ponownym rozpatrzeniu sprawy. Nie może być co do zasady mowy o przekazywaniu sprawy, którą organ sam się zajmuje i którą ma obowiązek rozstrzygnąć decyzją co do jej istoty.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska (spr.), Protokolant Rafał Malina, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych M. M. i Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 51/21 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w W. z dnia 27 października 2020 r., nr [...], [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 r. oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 września 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 51/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w W. z dnia 27 października 2020 r. nr [...], [...] w przedmiocie uchylenia w całości decyzji określającej M. M. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. z tytułu odpłatnego zbycia użytkowania wieczystego gruntu i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Wskazany wyrok (podobnie jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia) jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl.

Uchylając zaskarżoną decyzję sąd pierwszej instancji wskazał, że organ przeprowadził wobec podatnika kontrolę celno-skarbową w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2014 - 2016 zakończoną wynikiem kontroli z dnia 17 września 2019 r. Kontrola ta została następnie przekształcona w postępowanie podatkowe. Decyzją z dnia 24 czerwca 2020 r. organ określił podatnikowi zobowiązanie podatkowe za 2014 r. z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu z odpłatnego zbycia prawa wieczystego gruntu. Organ uznał, że odpłatne zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu stanowi źródło przychodu wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.); dalej: "u.p.d.o.f.". Organ wskazał ponadto, że wydatkowanie przez podatnika środków ze sprzedaży nieruchomości (dochodu) na nabycie części prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego w [...] przy ul. S. [...] nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne