Likwidacja przepustu drogowego a zmiana stosunków wodnych – konieczność stosowania art. 29 ust. 3 ustawy Prawo wodne - Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2024 r., sygn. III OSK 2767/22
Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy Prawo wodne z 2001 roku, jeżeli działania właściciela gruntu polegające na zmianie stanu wody na gruncie (jak zasypanie przepustu) szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, organ administracyjny może nakazać przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 maja 2022 r. sygn. akt II SA/Kr 168/22 w sprawie ze skarg S. R. i H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie naruszenia stosunków wodnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej w niniejszej sprawie przez H. K. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 maja 2022 roku, sygn. akt II SA/Kr 168/22, którym oddalono skargę wniesioną przez S. R. i H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 8 grudnia 2021 roku nr [...] w przedmiocie naruszenia stosunków wodnych.
Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne:
Podaniem z dnia 24 lipca 2014 r. R. M., zam. I. oraz E. G., zam. I. zwróciły się do Wójta Gminy I. o wszczęcie postępowania w związku zasypaniem fosy oraz przepustu drogowego znajdującego się między granicami działek nr [...] oraz [...] przez właściciela działki W. R. W podaniu tym wskazano, iż na skutek zasypania fosy może zostać zalany dom znajdujący się na działce nr [...].
Organ I instancji przeprowadził w niniejszej sprawie postępowanie administracyjne, którego ustalenia zawarte zostały w uzasadnieniu decyzji z dnia 15 grudnia 2014 r. W uzasadnieniu tym wskazano, iż analizując zgromadzone dotychczas dokumenty, a także uwzględniając ustalenia dokonane w toku oględzin oraz na podstawie zeznań świadków stwierdzono, że koniecznym jest udrożnienie istniejącej wodnicy na odcinku od nowo wyremontowanej drogi dojazdowej, biegnącej do nieruchomości W. R. na działce nr [...] w miejscowości I. i skierowanie wody pochodzącej z wodnicy do studzienki betonowej, usytuowanej na gruncie H. K. na działce nr [...], z której to woda rurą znajdującą się w ziemi odprowadzana jest do rzeki B., oraz odtworzenie wodnicy po stronie północnej działki nr [...], należącej do E. i K. G. na odcinku od ogrodzenia nieruchomości R. i M. M., a dalej po północnej stronie działki nr [...] i działki nr [...] należącej do R. i M. M., w obrębie własnych nieruchomości i odprowadzenie wód gruntowych i opadowych do rzeki B., w celu uniknięcia zalewania gruntów. Zgodnie bowiem z ukształtowaniem woda gruntowa i opadowa spływa z wyższych partii terenu w kierunku zabudowań mieszkalno - gospodarczych stron postępowania tj. E. i K. G., R. i M. M., W. R. i H. K. oraz w kierunku dróg dojazdowych do w/w stron. Dodatkowo W. R. dokonał odwodnienia po stronie północnej wzdłuż nowo wyremontowanej drogi dojazdowej, po własnej działce nr [...], odprowadzając wody (szczególnie podczas opadów deszczu) do studzienki betonowej, usytuowanej na gruncie H. K. Z przedłożonych przez strony dokumentów wynika jednoznacznie, że istniały dwie wodnice, po obydwóch stronach drogi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty