24.07.2024 Podatki

Uprawdopodobnienie braku winy w uchybieniu terminu na gruncie art. 162 § 1 Ordynacji podatkowej - Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2024 r., sygn. III FSK 1224/23

Zgodnie z art. 162 § 1 Ordynacji podatkowej, w przypadku uchybienia terminu, można go przywrócić na wniosek zainteresowanego, jeśli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. W przepisie tym mowa jest o uprawdopodobnieniu, a nie o udowodnieniu, co oznacza, że uprawdopodobnienie jest mniej restrykcyjną formą niż udowodnienie. Uprawdopodobnienie nie daje pewności, a jedynie wskazuje na prawdopodobieństwo danej okoliczności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Krzysztof Przasnyski, po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 28 czerwca 2023 r. sygn. akt I SA/Ol 162/23 w sprawie ze skargi P. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 1 marca 2023 r. nr 2801-IEW.4123.6.2023 w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich oddala skargę kasacyjną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty