05.09.2024 Obrót gospodarczy

Odpowiedzialność właściciela lokalu za urządzanie gier na automatach poza kasynem - Wyrok NSA z dnia 5 września 2024 r., sygn. II GSK 1112/18

Podmiotem, wobec którego odpowiedzialność za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry może być egzekwowana, jest każdy, kto – zapewniając m.in. miejsce i warunki do instalacji urządzeń do gier – współurządza gry na automatach, nawet w ramach wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant starszy asystent sędziego Agnieszka Cudna po rozpoznaniu w dniu 5 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lutego 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 1823/16 w sprawie ze skargi A. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2016 r. nr 440000-IAGW.8720.245.2016.JK.993 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. oddala skargę, 3. zasądza od A. Ł. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 4140 (cztery tysiące sto czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 lutego 2018 r., sygn. akt V SA/Wa 1823/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2016 r., nr 440000-IAGW.8720.245.2016.JK.993, w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w dniu 6 marca 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Warszawie przeprowadzili kontrolę w lokalu mieszczącym się przy ul. [...], którego właścicielem była skarżąca, w toku której stwierdzono, że w lokalu znajdowały się trzy włączone i gotowe do eksploatacji automaty do gier: Hot Spot nr [...], Hot Spot nr [...] i Apex nr [...]. Funkcjonariusze służby celnej przesłuchali świadków oraz przeprowadzili oględziny zewnętrzne automatów, w wyniku których stwierdzono, że posiadają one m.in. wrzutniki monet i akceptory banknotów. Dokonane czynności zostały opisane w protokole z 6 marca 2014 r. W oparciu o wyniki kontroli Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie ustalił, że skarżąca na podstawie umowy dzierżawy powierzchni lokalu zawartej w dniu 1 listopada 2013 r. z H. Sp. z o.o. z siedzibą w W. wydzierżawiła tej spółce 3 m2 powierzchni kontrolowanego lokalu na instalację powyższych urządzeń. Organ pozyskał również opinie dotyczące zatrzymanych automatów sporządzone w dniu 14 listopada 2014 r. w postępowaniu karnym skarbowym przez mgr inż. W. K. biegłego sądowego przy Sądzie Okręgowym w Słupsku, w których biegły potwierdził losowy i komercyjny charakter gier na ww. automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty