Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.353.2024.2.SKJ
Uznanie wykonywanych czynności jako świadczenie usługi korzystającej ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii uznania wykonywanych czynności jako świadczenie usługi korzystającej ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. Uzupełnili go Państwo pismem z 16 sierpnia 2024 r. (data wpływu 21 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskująca o interpretację podatkową Wspólnota mieszkaniowa powstała z mocy prawa w wyniku wydzielania z nowo wybudowanego obiektu o charakterze turystycznym poszczególnych lokali przeznaczonych na pobyt ich właścicieli oraz w celu ich wynajmu za pośrednictwem operatora turystycznego. W obiekcie znajduje się 90 apartamentów oraz pomieszczenia użytkowe przeznaczone na restaurację, kawiarnię, recepcję oraz basen z zapleczem. Znajdują się także pomieszczenia techniczne do obsługi całego obiektu. W obiekcie znajduje się także wielostanowiskowy podziemny garaż.
Poszczególne apartamenty spełniają wymogi techniczne samodzielnego lokalu mieszkalnego, tj. są wyodrębnionym stałymi ścianami zespołem izb, w których mieszczą się pokoje z węzłem kuchennym, łazienki, a w niektórych dodatkowe sypialnie. Nadto, spełniają one też wszystkie warunki techniczne dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych przewidziane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Każdy z apartamentów w chwili wyodrębniania jako samodzielny lokal opisany był jako lokal niemieszkalny. Taki też zapis znajduje się w księgach wieczystych poszczególnych apartamentów. Poszczególne apartamenty są własnością osób fizycznych. Opisane wyżej pomieszczenia użytkowe oraz techniczne stanowią własność spółki (…) Spółki z o.o. Podziemny garaż jest współwłasnością właścicieli poszczególnych stanowisk garażowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty