Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. I GSK 580/23
Roszczenia dotyczące wykonania umowy o przyznaniu dofinansowania na ochronę miejsc pracy, nawet jeśli spór powstał na wcześniejszym etapie lub dotyczy formy i obowiązku uzasadnienia działania administracji, powinny być rozpoznawane przez sądy powszechne, a nie administracyjne.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Bogdan Fischer Sędzia NSA Joanna Wegner (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 28 lutego 2023 r. sygn. akt III SA/Gl 551/22 w sprawie ze skargi J. T. na czynność Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach z dnia 20 stycznia 2021 r. nr GB/0331-1/AJ/2021 w przedmiocie przyznania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach; 2. zasądza od J. T. na rzecz Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 28 lutego 2022 r., sygn. akt III SA/Gl 551/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325) – zwanej dalej "p.p.s.a." stwierdził bezskuteczność zaskarżonej przez J. T. czynności Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach z 20 stycznia 2021 r. w przedmiocie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy. Skarżący od marca 2020 r. zaprzestał działalności gospodarczej i nie osiągał dochodów. Uzyskał pomoc w postaci dofinansowania do składek na ubezpieczenie społeczne za miesiące kwiecień – czerwiec z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podstawie art. 15g ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1327) – zwanej dalej "ustawą COVID" zawierając z Dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy stosowną umowę. Uzyskaną kwotę jednak zwrócił, by ubiegać się o inną pomoc, to jest umorzenie składek pracowniczych za miesiące marzec – maj, należnych na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z brzmieniem art. 15g ust. 18 ustawy COVID. Następnie zwrócił się do organu o wypłatę zwróconej wcześniej kwoty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty