Ograniczenie swobody podatnika w przeznaczeniu wpłaty na poczet zaległości podatkowych - Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2024 r., sygn. III FSK 1581/23
Dyspozycja na dowodzie wpłaty, wskazująca tytuł i okres zobowiązania, wiąże organ podatkowy, jeśli podatnik nie ma zaległości. W przypadku zaległości podatnik może decydować jedynie o tytule wpłaty, natomiast okres jest ustalany z urzędu. Wpłata jest zaliczana na zaległość o najwcześniejszym terminie płatności w danym podatku, a jeśli brak jest zaległości w tym podatku lub nie został wskazany konkretny podatek – na zaległość o najwcześniejszym terminie spośród wszystkich zaległości podatkowych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 lipca 2023 r. sygn. akt I SA/Gl 701/21 w sprawie ze skargi M. J. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 15 kwietnia 2021 r. nr 2401-IEW2.711.8.2021.2 2401-21-087575 w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty