16.07.2024

Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2024 r., sygn. III OSK 96/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Hanna Knysiak - Sudyka po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 3955/21 w sprawie ze skargi A.S. na postanowienie Głównego Inspektora Pracy z dnia 24 września 2021 r., nr GIP-GPP.0142.63.2021.20 w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.S. na rzecz Głównego Inspektora Pracy kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

A.S. wnioskiem z 16 sierpnia 2021 r., powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, zwrócił się do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie o udostępnienie informacji "dotyczącej pracodawców, objętych zakresem właściwości miejscowej tutejszego Okręgowego Inspektoratu Pracy, którzy w latach 2010-2021 dokonali zawiadomienia o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli mógł być uznany za wypadek przy pracy, a także o łącznej liczbie dokonanych przez każdego z nich zawiadomień w ww. okresie oraz liczbie zatrudnianych pracowników". Określił, że informacja powinna obejmować: nazwę pracodawcy, jego nr NIP, łączną liczbę dokonanych przez każdego z nich zawiadomień w ww. okresie z podziałem na poszczególne lata oraz liczbę zatrudnianych pracowników lub określenie wielkości pracodawcy według klasyfikacji Państwowej Inspekcji Pracy.

Pismem z 30 sierpnia 2021 r. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie poinformował skarżącego, że nie ma możliwości udostępnienia żądanej informacji, bowiem w przedmiotowej jednostce nie opracowano dokumentu obejmującego zakres odpowiadający treści wniosku, a przepis art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2176 ze zm.) dalej jako u.d.i.p., stanowi że udostępnić można jedynie informację, która znajduje się w posiadaniu podmiotu zobowiązanego. Dodatkowo, odwołując się do orzecznictwa sądowoadministracyjnego, wyjaśniono, że żądana informacja mogłaby zostać udostępniona wyłącznie jako informacja przetworzona w postaci specjalnie przygotowanej i opracowanej dokumentacji, w przypadku wykazania, że jej udostępnienie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. W piśmie poinformowano także, że informacje statystyczne za ubiegłe lata zamieszczone są w sprawozdaniach Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy, które są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronach internetowych organów i podano adresy tych stron. Wyjaśniono, że zgodnie z art. 10 ust. 1 u.d.i.p. umieszczenie informacji publicznej w BIP wyłącza obowiązek ponownego jej udostępnienia w trybie wnioskowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp