03.07.2024

Przewlekłość postępowania SKO w Opolu nie była rażąca w ocenie sądu administracyjnego - Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2024 r., sygn. II OSK 744/24

Przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ administracyjny nie zawsze oznacza przewlekłe postępowanie z rażącym naruszeniem prawa. Przewlekłość musi cechować się ciężkim naruszeniem prawa i niezasługującym na akceptację w demokratycznym państwie prawnym, aby została uznana za rażącą.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Tomasz Bąkowski Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 14 grudnia 2023 r. sygn. akt II SAB/Op 52/23 w sprawie ze skargi A. K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu w przedmiocie uchylenia, we wznowionym postępowaniu, decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, wyrokiem z 14 grudnia 2023 r., sygn. akt II SAB/Op 52/23, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu w przedmiocie uchylenia, we wznowionym postępowaniu, decyzji ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego, w pkt 1 umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu do załatwienia sprawy A. K. z jego odwołania od decyzji Wójta Gminy [...] z dnia 16 marca 2023, nr [...], ustalającej lokalizację inwestycji celu publicznego dla inwestycji obejmującej "Budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w [...], gmina [...]" na części działki nr [...], [...], obręb ewidencyjny [...], w pkt 2 stwierdził, że organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania, w pkt 3 stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa, w pkt 4 dalej idącą skargę oddalił i w pkt 5 zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz skarżącego A. K. kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne