26.06.2024

Domniemanie prawne posiadania odpadów przez władającego nieruchomością - Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 3937/21

Domniemanie, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów, może zostać obalone tylko przez przeprowadzenie dowodu, że faktycznym posiadaczem odpadów jest inny podmiot; ciężar dowodu w tej kwestii spoczywa na władającym powierzchnią ziemi. Jeżeli to domniemanie nie zostanie obalone, to władający powierzchnią ziemi ponosi odpowiedzialność za odpady znajdujące się na danej nieruchomości.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: sędzia NSA Piotr Korzeniowski sędzia del. WSA Beata Jezielska (spr.) Protokolant: asystent sędziego Adam Płusa po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. Spółka z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 września 2020 r. sygn. akt II SA/Gl 1694/19 w sprawie ze skargi Z. Spółka z o.o. w [...] na zarządzenie pokontrolne [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w [...] z dnia 28 października 2019 r. nr 98/2019 w przedmiocie zbierania odpadów bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 7 września 2020 r. (sygn. akt II SA/Gl 1694/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. Sp. z o.o. w [...] na zarządzenie pokontrolne [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w [...] (dalej jako: WIOŚ) z 28 października 2019 r. w przedmiocie zbierania odpadów bez zezwolenia, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku podano, że w zaskarżonym zarządzeniu pokontrolnym z 28 października 2019 r., na podstawie ustaleń przeprowadzonej kontroli działalności gospodarczej prowadzonej przez skarżącą Spółkę, zarządzono: 1) niezwłoczne zaprzestanie zbierania odpadów bez zezwolenia na terenie zlokalizowanym w Z. przy ul. S. [...]; 2) bieżące prowadzenie ewidencji odpadów oraz sporządzanie rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami oraz przedkładanie go Marszałkowi Województwa [...]; 3) niezwłoczne zaprzestanie magazynowania odpadów, które jest niezgodne z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów. W uzasadnieniu zarządzenia pokontrolnego WIOŚ wskazał, że w toku kontroli inspektorzy stwierdzili magazynowanie niebezpiecznych odpadów płynnych w pojemnikach o pojemności 1000 litrów, umieszczonych na czternastu naczepach. Jednocześnie ustalono, że Spółka nie posiada zezwolenia na zbieranie odpadów na posesji, co stanowi naruszenie ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797, dalej jako: u.o.o.). Wskazano, że Spółka nie prowadziła ewidencji odpadów oraz nie przedkładała Marszałkowi Województwa rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami, a także że skarżąca magazynuje odpady niebezpieczne niezgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, gdyż m.in. niektóre naczepy były ustawione na nieutwardzonym gruncie. Inspektorzy stwierdzili także wycieki substancji chemicznych do środowiska. Powołując się na opinię biegłych, sporządzoną na potrzeby postępowania przygotowawczego prowadzonego przez prokuraturę organ wskazał, że odpady znajdujące się na terenie należącym do Spółki zawierają substancje toksyczne, posiadają właściwości drażniące lub żrące, zawierają substancje łatwopalne, posiadają właściwości niebezpieczne, a ze względu na znaczną ilość, skład chemiczny oraz miejsce i sposób magazynowania stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub mogą spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w rozumieniu art. 183 § 1 Kodeksu karnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty