25.06.2024

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2024 r., sygn. II GSK 94/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Protokolant asystent sędziego Natalia Składanek po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. H. V. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 maja 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 346/21 w sprawie ze skargi F. H. V. w W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2020 r. nr DSF-XI 696.16.2020 w przedmiocie wpisu na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia punktów udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej 1. oddala skargę kasacyjną. 2. odstępuje od zasądzenia od F. H. V. w W. na rzecz Ministra Sprawiedliwości kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 11 maja 2021 r., oddalił skargę F. H. V. w W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2020 r., w przedmiocie wpisu na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia punktów udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

decyzją z 25 sierpnia 2020 r., Wojewoda Warmińsko-Mazurski odmówił skarżącej Fundacji wpisu na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego punktów udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej.

Minister Sprawiedliwości, objętą skargą decyzją utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ stwierdził, wskazując na treść art. 11d ust. 2-3 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 294, dalej: ustawa o nieopłatnej pomocy), że wystąpienie jakiegokolwiek przypadku rozwiązania przez starostę z organizacja pozarządowa umowy mającej za przedmiot realizacje zadania publicznego w zakresie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, czy też nieodpłatnej mediacji, stanowi obligatoryjna przesłankę dla wszystkich wojewodów do wydania decyzji o odmowie wpisu na każdą z prowadzonych list. Organ wskazał, że znane mu są dowody wskazujące na rozwiązanie z Fundacją umów przez starostów: gorlickiego, nowodworskiego, jasielskiego, staszowskiego i koszalińskiego; na nieprawidłowości w wykonywaniu przez Fundację umów zawartych z powiatami: jasielskim, prudnickim, staszowskim, tomaszowskim, wołomińskim, lubaczowskim, augustowskim, iławskim, gliwickim oraz w m.st. Warszawą; informacje o odstąpieniu przez Fundację od umów zawartych z następującymi powiatami: krotoszyńskim, bocheńskim, opolskim, warszawskim-zachodnim, brzeskim, myśliborskim, wrocławskim, gostyńskim, grodziskim, nyskim, piaseczyńskim oraz legionowskim.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp