Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.298.2024.2.AM
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pt.„(…)”.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lipca 2024 r. (wpływ 18 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Powiat (…) (dalej: Powiat) jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. W związku z centralizacją rozliczeń VAT wszystkie jednostki organizacyjne Powiatu rozliczają VAT wraz z Powiatem. Obsługę scentralizowanych rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług powiatowych jednostek budżetowych prowadzi Starostwo Powiatowe w (…).
Starostwo Powiatowe w (…) dokonuje obecnie odliczenia podatku naliczonego za pomocą prewspółczynnika - 6% i współczynnika struktury sprzedaży - 19% od czynności związanych z prowadzoną działalnością opodatkowaną (umowy najmu, dzierżawy lub inne do których zastosowanie znajdzie reżim prawa prywatnego).
Powiat, wypełniając wskazania ustawowe zawarte w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. 2024 poz. 107) wykonuje zadania publiczne określone ustawami o charakterze ponadgminnym m.in. w zakresie:
- edukacji publicznej;
- pomocy społecznej;
- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
- utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.
Ponadto, Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego wchodzi w skład krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (t. j. Dz.U. 2023 poz. 913 ze zm., dalej: ustawa KSC). Obowiązki podmiotu publicznego w zakresie cyberbezpieczeństwa określa art. 21-23 ustawy KSC.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty