14.06.2024

Odmowa udostępnienia informacji publicznej dotyczącej kosztów Sylwestra Marzeń z Dwójką uzasadniona tajemnicą przedsiębiorstwa - Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 4466/21

Informacje dotyczące kosztów organizacji imprezy przez TVP S.A., mające na celu zwiększenie oglądalności i przychodów z reklam, mogą być uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa, co uprawnia do odmowy ich udostępnienia jako informacji publicznej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Beata Jezielska Protokolant asystent sędziego Olga Malicka po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 785/20 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Telewizji Polskiej S.A. z siedzibą w Warszawie z dnia 20 stycznia 2020 r. nr TVP/BSK/027-1/2020 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 4 listopada 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 785/20, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) dalej zwanej "p.p.s.a." oddalił skargę K. P. na decyzję Telewizji Polskiej S.A. z siedzibą w Warszawie z 20 stycznia 2020 r. nr TVP/BSK/027-1/2020 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że wnioskiem z 6 stycznia 2020 r. skarżący, zwrócił się do Telewizji Polskiej S.A., zwanej dalej: "TVP", "organem" lub "Spółką" w trybie przewidzianym ustawą o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429 ze zm., zwana dalej: u.d.i.p.) o udostępnienie informacji publicznej, w zakresie pełnej kwoty wydanej na organizację Sylwestra Marzeń z Dwójką z 2019 roku oraz dokładnie wyszczególnionych wszystkich kosztów oraz wynagrodzeń zarówno dla organizatorów, jak i dla artystów występujących podczas imprezy. Zaskarżoną decyzją organ odmówił udostępnienia informacji publicznej z uwagi na ograniczenie ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy. Oddalając skargę Sąd wskazał, że organ prawidłowo odmówił skarżącemu udostępnienia żądanej informacji publicznej z uwagi na objęcie jej tajemnicą przedsiębiorcy w rozumieniu art. 5 ust. 1 i 2 u.d.i.p. w związku z art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1010 ze zm., zwana dalej: u.z.n.k.). Odwołując się do ostatniego ze wskazanych przepisów, w ocenie Sądu informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione zostały łącznie trzy przesłanki – 1) są to informacje o charakterze technicznym, technologicznym, organizacyjnym przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, 2) są to informacje poufne, tzn. nie zostały ujawnione do wiadomości publicznej, 3) przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania poufności takich informacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne