Kryteria uznania za działacza opozycji antykomunistycznej a dowody przedstawiane przez wnioskodawcę - Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 2407/22
Nabycie statusu działacza opozycji antykomunistycznej wymaga wykazania, że wnioskodawca przez co najmniej 12 miesięcy prowadził zagrożoną odpowiedzialnością karną działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka, a status osoby represjonowanej należy się jedynie tym, których represjonowanie wynikało z takiej działalności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 25 maja 2022 r. sygn. akt II SA/Go 134/22 w sprawie ze skargi K. B. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 24 stycznia 2022 r. nr DSE3-K0918-D18330-7/22 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 maja 2022 r. sygn. akt II SA/Go 134/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę K. B. (dalej: "skarżący") na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: "organ") z dnia 24 stycznia 2022 r. nr DSE3-K0918-D18330-7/22 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
W dniu 21 lipca 2021 r. skarżący wystosował do organu wniosek
o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. W uzasadnieniu wniosku wskazał na aresztowanie i inwigilacje których był ofiarą w latach 1959-1962. Dodatkowo dołączył do wniosku decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 29 czerwca 2021 r. wydaną na podstawie art. 5 ust. 1 i art. 4 ustawy o działaczach opozycji, z treści której wynikało, że nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, a w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie zachowały się dokumenty wytworzone przez niego lub przy jego udziale, w ramach czynności wykonywanych przez niego w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty