24.05.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2024 r., sygn. I GSK 1840/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant starszy asystent sędziego Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. C., K. C. - wspólnicy P.P.U.H. B. s.c. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 września 2020 r. sygn. akt I SA/Ol 288/20 w sprawie ze skargi B. C., K. C. - wspólnicy P.P.U.H. B. s.c. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 4 marca 2020 r. nr 2801-IOA.4105.26.2019 w przedmiocie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. C., K. C. - wspólnicy P.P.U.H. B. s.c. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 8100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 2 września 2020 r., sygn. akt I SA/Ol 288/20, oddalił skargę B. C. i K. C. – wspólników spółki cywilnej P.P.U.H. B.na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z 4 marca 2020 r. w przedmiocie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu decyzją z dnia 30 września 2019 r., określił P.P.U.H. B.s.c. B. C., K. C. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz wysokość opłaty paliwowej za okresy luty-marzec, maj-lipiec i wrzesień-grudzień 2014 r.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w okresie objętym kontrolą, tj. od 19 listopada 2013 r. do 31 grudnia 2014 r., spółka nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego, nie składała deklaracji AKC-4 dotyczących podatku akcyzowego oraz informacji o opłacie paliwowej. W kontrolowanym okresie strona zakupiła paliwo silnikowe w łącznej ilości 245 539 litrów, udokumentowane fakturami wystawionymi przez podmioty istniejące wyłącznie formalnie poprzez wpis do KRS, stwarzające pozory legalności działalności w zakresie obrotu paliwami płynnymi. Z materiału dowodowego wynikało, że strona za dostarczone paliwo dokonywała płatności tylko w formie gotówkowej. Żaden z przedłożonych dokumentów nie zawierał informacji o zapłaconym podatku akcyzowym zawartym w cenie paliwa. Organ podatkowy ustalił, że zakupione, zaewidencjonowane na podstawie faktur, w których jako dostawcy widnieją spółki: B. Sp.j., B. Sp. z.o.o., E. Sp. z.o.o., K. Sp. z.o.o., paliwo jest paliwem niewiadomego pochodzenia, od którego nie została zapłacona akcyza na wcześniejszym etapie obrotu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty