23.05.2024

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2024 r., sygn. III OSK 3092/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant: asystent sędziego Przemysław Iżycki po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lipca 2023 r. sygn. akt II SA/Wa 2024/22 w sprawie ze skargi A. S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 16 sierpnia 2022 r. nr 2770 w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. S. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 28 lipca 2023 r. sygn. akt II SA/Wa 2024/22, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 1634) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę A. S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z 16 sierpnia 2022 r. nr 2770 w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją, wydaną na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, zwolniono skarżącego ze służby w Policji. U podstaw rozstrzygnięcia legło ustalenie, iż 27 kwietnia 2022 r., będąc słuchaczem Szkoły Policji w Pile, skarżący stawił się do służby uczestnicząc w apelu porannym w stanie nietrzeźwości stwierdzonym wynikami badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w wysokości I - 0,34 mg/l i II - 0,31 mg/l, to jest popełnił przewinienie dyscyplinarne polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej, określone w art. 132 ust. 3 pkt 10 ustawy o Policji. Sąd podzielił ocenę organów administracji, iż w sprawie wystąpił ważny interes służby, uzasadniający zwolnienie skarżącego ze służby. Zwracając uwagę na specyfikę pracy w organach ścigania i rolę Policji związaną z egzekwowaniem przestrzegania prawa, zdaniem Sądu I instancji policjant, co do którego wszczęto postępowanie dyscyplinarne z uwagi na stawienie się do służby w stanie nietrzeźwości, traci przymiot "nieskazitelności charakteru". Sąd dodał, że udział w szkoleniu był rodzajem służby i zgodnie z zasadami organizacji szkolenia w Szkole Policji w Pile policjant winien ową służbę pełnić będąc trzeźwy. Tym samym w ocenie Sądu I instancji ważny interes służby wynikał z utraty przez skarżącego atrybutów koniecznych do pozostawania w szeregach Policji, co przesądzało o legalności zaskarżonej decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne