16.05.2024

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2024 r., sygn. II GSK 506/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 935/20 w sprawie ze skargi P. S.A. w P. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych z dnia 10 lutego 2020 r. nr GI-BOL.pr-610-92/19 w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu artykułu rolno-spożywczego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od P. S.A. w P. na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 30 października 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 935/20 po rozpoznaniu skargi P. S.A. w P. (dalej: spółka, skarżąca) uchylił zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (dalej: Inspektor) z 10 lutego 2020 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z 16 października 2019 r. w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu artykułu rolno-spożywczego o nazwie: "Cukier brązowy 500 g" oraz orzekł o zwrocie kosztów postępowania rzecz skarżącej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następujących okolicznościach:

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (dalej: organ pierwszej instancji) decyzją nr 1 z 16 października 2019 r., nakazał spółce prawidłowe oznakowanie partii produktu o nazwie: "Cukier brązowy 500 g" w ilości 1400 opakowań o wartość 5586 zł brutto oraz nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Zdaniem organu pierwszej instancji, nazwa wyrobu "cukier brązowy" sugeruje, że jest to cukier nierafinowany buraczany lub trzcinowy. Dopiero na podstawie wykazu składników można stwierdzić, że produkt jest wyrobem złożonym z cukru i karmelu, co potwierdza również jego receptura.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp