Postanowienie SN z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. I CSK 1218/22
14 czerwca 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska
na posiedzeniu niejawnym 14 czerwca 2024 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa A. F.
przeciwko P. spółce akcyjnej w W. poprzednio P. w W.
o zapłatę,
na skutek skargi kasacyjnej A. F.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z 9 października 2020 r., VI ACa 1937/15,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 4 050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
[SOP]
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 9 października 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił zaskarżony wyrok częściowo w punkcie 2 w ten sposób, że oddalił powództwo co do kwoty 75 000 zł wraz z ustawowymi odsetkami oraz w całości co do kosztów
w ten sposób, że stosunkowo rozdzielił koszty sądowe i koszty procesu ustalając, że powódka wygrała sprawę w 37 % oraz pozostawiając szczegółowe wyliczenie tych kosztów referendarzowi sądowemu; oddalił apelację w pozostałej części oraz orzekł o kosztach sądowych.
Powódka wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku. Jako podstawę przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania podała oczywistą zasadność skargi, ponieważ w toku postępowania ustalono i wyliczono spadek wartości nieruchomości. Nadto skarżąca wskazała na występujące w sprawie istotne zagadnienie prawne, tj. „czy wniesienie powództwa odszkodowawczego przez właściciela nieruchomości znajdującej się w Obszarze Ograniczonego Użytkowania, w związku z utratą wartości prawa własności do takiej nieruchomości na podstawie art. 129 p.o.ś. po dniu wprowadzenia Uchwały w związku z tą Uchwałą, a w sytuacji, w której spadek wartości tego prawa miał również miejsce po wcześniej wprowadzonym Rozporządzeniu, winno wykazać inny jeszcze związek przyczynowo skutkowy pomiędzy spadkiem wartości prawa własności nieruchomości a Uchwałą niż taki, że na skutek wejścia w życie tego aktu, dochodzi do zawężenia granic prawa własności i od tej daty właściciel musi znosić dopuszczalne na tym obszarze podwyższone normatywnie immisje hałasu, bez możliwości żądania ich zaniechania, co wpływa również na obniżenie wartości nieruchomości oraz czy należy w takim przypadku wykazać hipotetyczną wartość nieruchomości jaka kształtowałaby się w sytuacji w której Rozporządzenie nie zostałoby zastąpione Uchwałą, czy wystarczającym jest w takiej sytuacji wykazanie spadku wartości prawa własności nieruchomości po dniu wejścia w życie Uchwały?"
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty