Postanowienie SN z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. II PZ 13/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Rączka
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa M. K.
przeciwko M. D.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 czerwca 2024 r.,
zażalenia powódki na wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku
z dnia 5 października 2023 r., sygn. akt VII Pa 41/23,
oddala zażalenie.
UZASADNIENIE
Powódka M. K. wniosła o zasądzenie od pozwanego M. D., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „N.” w G., kwoty 21.241,95 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.
Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Gdyni wyrokiem z dnia 23 grudnia 2022 r. oddalił powództwo, odstąpił od obciążania powódki kosztami procesu poniesionymi przez pozwanego oraz nieuiszczone koszty sądowe przejął na rachunek Skarbu Państwa.
Sąd Rejonowy stwierdził, że oddalił żądanie pozwu w całości, jednakże nie rozstrzygał, czy zakwestionowane przez powódkę wypowiedzenie było zgodne z prawem, stojąc na stanowisku, że umowa o pracę nosiła cechy umowy pozornej, a stosunek prawny istniejący między stronami nie wykazywał cech zatrudnienia pracowniczego w rozumieniu art. 22 § 1 k.p. W ocenie tego Sądu, powódka była równorzędnym partnerem biznesowym pozwanego, a nie podległym mu pracownikiem. Działalność gospodarcza, w ramach której zatrudniono powódkę, formalnie przypisana do pozwanego, w rzeczywistości była wspólnym przedsięwzięciem stron. Wszystkie najważniejsze decyzje były podejmowane wspólnie. W ramach tej działalności strony dzieliły się zyskami i ponosiły ryzyko z nią związane. Powódka zainwestowała w to przedsięwzięcie swój czas, swoją specjalistyczną wiedzę oraz znaczne środki finansowe - w wymiarze absolutnie nieprzystającym do zawartej umowy o pracę oraz w formule zupełnie obcej dla zatrudnienia pracowniczego. Poza tym w początkowym okresie w ogóle nie otrzymywała wynagrodzenia za pracę, a jeśli już je otrzymywała, to wszystkie środki inwestowała dalej we wspólną działalność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty