Postanowienie SN z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. II PSK 70/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa M. N.
przeciwko Urzędowi m.st. Warszawy, Fundacji […].
o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 czerwca 2024 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanego Urzędu m.st. Warszawy
od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. akt XIII Pa 36/22,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od Urzędu m. st. Warszawy na rzecz M. N. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego z ustawowymi odsetkami z art. 98 §
11 k.p.c.
UZASADNIENIE
W pozwie skierowanym przeciwko Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawy powódka M. N. wniosła o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy za pracę, w razie upływu okresu wypowiedzenia - o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Wyrokiem z 14 maja 2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie zasądził od pozwanego Urzędu m. st. Warszawy z siedzibą w Warszawie na rzecz powódki M. N. tytułem odszkodowania, kwotę 15.456 zł tytułem odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracy oraz oddalił powództwo w pozostałej części w zakresie przywrócenia do pracy.
Sąd Okręgowy w Warszawie, wyrokiem z dnia 31 stycznia 2023 r. zmienił zaskarżony przez powódkę wyrok Sądu Rejonowego i przywrócił ją do pracy u pozwanego na poprzednich warunkach.
W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że w orzecznictwie podkreśla się, że sąd pracy może nie uwzględnić zgłoszonego przez pracownika roszczenia o przywrócenie do pracy, jeżeli miałoby to prowadzić do powtórzenia się sytuacji, na którą zasadnie powoływał się pracodawca jako na przyczynę wypowiedzenia. Po pierwsze jednak, w niniejszej sprawie ustalono, że pracodawca nie powoływał się zasadnie na żadną przyczynę wypowiedzenia (wypowiedzenie umowy o pracę zostało uznane za bezzasadne). Po drugie, trudno z góry założyć, że przywrócenie powódki do pracy będzie skutkowało konfliktem, skoro główna osoba, z którą powódka była skonfliktowana, nie pracuje już w W., a nadto aktualna świadomość powódki, że pewne jej zachowania i sposób bycia przeszkadzają pozostałym, może paradoksalnie sprawić, że wzajemne stosunki między pracownikami W. i powódką polepszą się, na skutek eliminacji przez M.N. pewnych zachowań, które w ocenie innych pracowników były negatywne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty