04.06.2024

Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 41/24

4 czerwca 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Grzesiowski
‎SSN Kamil Zaradkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 4 czerwca 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej Bank spółki akcyjnej w W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi
‎z 23 czerwca 2022 r., I ACa 1132/21,
‎w sprawie z powództwa B.S. i J.S.
‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

I. oddala skargę kasacyjną;

Krzysztof Grzesiowski Tomasz Szanciło Kamil Zaradkiewicz

[P.L.]

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 26 maja 2021 r. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim zasądził od pozwanego Bank S.A. w W. na rzecz powodów B. S. i J. S. kwotę 31 000 CHF wraz z odsetkami oraz kosztami procesu.

Sąd ten ustalił, że 30 lipca 2007 r. pomiędzy Bank S.A. w W., którego następcą prawnym jest pozwany, a powodami została zawarta umowa kredytu na cele mieszkaniowe w kwocie 170 000 zł (kredyt „denominowany (waloryzowany) w walucie CHF”) na okres 300 miesięcy. Kwota kredytu lub transzy kredytu była określona według kursu kupna dewiz dla waluty zgodnie z Tabelą kursów obowiązującą w banku w dniu wykorzystania kredytu lub transzy. Uruchomienie kredytu nastąpiło w sześciu transzach w złotych polskich, przy jednoczesnym przeliczeniu kwot transz zgodnie z tą tabelą. Wysokość rat kapitałowo-odsetkowych w złotych zależała od wysokości kursu sprzedaży franka szwajcarskiego (CHF) obowiązującego w banku w dniu spłaty, a tym samym zmiana wysokości tego kursu miała wpływ na ostateczną wysokość spłaconego przez kredytobiorcę kredytu. Na 15 stycznia 2014 r. powodowie spłacili kredyt w całości, płacąc łącznie tytułem spłaty kapitału i odsetek kwoty 32 653,61 zł i 73 65448 CHF.

Sąd Okręgowy uznał powództwo za częściowo zasadne. Zauważył, że została zawarta umowa kredytu tzw. indeksowanego, a skoro bank miał swobodę w ustalaniu kursu CHF dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu i rat na walutę polską, to niedozwolony charakter tej części klauzuli indeksacyjnej jest wystarczający do wyeliminowania z umowy całości mechanizmu indeksacji. Wobec tego postanowienia umowy w tym przedmiocie mają charakter niedozwolony, co skutkuje nieważnością całej umowy i oznacza, że spełnione świadczenia podlegają zwrotowi. Uznając za zasadny podniesiony przez pozwanego zarzut potrącenia, Sąd Okręgowy stwierdził, że powodom przysługuje zwrot kwoty 31 000 CHF.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp