22.05.2024

Postanowienie SN z dnia 22 maja 2024 r., sygn. II CSKP 2311/22

22 maja 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska
‎SSN Jacek Grela

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 maja 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej Gminy G.
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w Rybniku
‎z 17 czerwca 2021 r., II Ca 236/21,
‎w sprawie z wniosku M. P.
‎z udziałem Gminy G., A. P., J. P., C. P., Z. C., L. C., W. A., P. P., M. P., J. S., B. O., M. W. i M. W.1
‎o stwierdzenie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od Gminy G. na rzecz M.P. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Agnieszka Góra-Błaszczykowska Beata Janiszewska Jacek Grela

UZASADNIENIE

Wnioskodawca M. P. wniósł o stwierdzenie, że z dniem 1 stycznia 1993 r. nabył przez zasiedzenie prawo własności bliżej opisanej nieruchomości o powierzchni 0,4970 ha położonej w G..

Pierwotnie rozpoznając sprawę, prowadzoną z udziałem Gminy G., a następnie także szeregu osób fizycznych (następców prawnych rodziców wnioskodawcy), Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim uwzględnił wniosek, stwierdzając zasiedzenie z dniem 1 października 2000 r., a Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił apelację uczestniczki Gminy G.. Na skutek wniesionej przez tę uczestniczkę skargi kasacyjnej Sąd Najwyższy, postanowieniem z 16 listopada 2017 r., V CSK 15/17, uchylił orzeczenie Sądu drugiej instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania.

Ponownie rozpoznając sprawę, postanowieniem z 28 listopada 2019 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach uchylił postanowienie Sądu pierwszej instancji ‎i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Następnie Sąd Rejonowy ‎w Wodzisławiu Śląskim ponownie uwzględnił wniosek, stwierdzając, że zasiedzenie nastąpiło 1 października 2000 r. Ustalił przy tym, w zakresie istotnym dla oceny skargi kasacyjnej, że rodzice wnioskodawcy krótko po zakończeniu II wojny światowej zaczęli wykorzystywać gospodarczo – pod uprawę roślin oraz hodowlę zwierząt – sporną nieruchomość. Nikt nie zgłaszał roszczeń do gruntu, ‎a w powszechnym odczuciu środowiska lokalnego należał on do rodziny wnioskodawcy. Po śmierci ojca, od ok. 1972 r. za aprobatą matki i reszty rodzeństwa nieruchomością zajmował się wyłącznie wnioskodawca. Rodzeństwo opuściło już do tego czasu dom rodzinny, otrzymawszy uprzednio od rodziców własne działki gruntu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp