09.05.2024

Postanowienie SN z dnia 9 maja 2024 r., sygn. II CSKP 1048/22

9 maja 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
‎SSN Marta Romańska
‎SSN Monika Koba (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 9 maja 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej A. M.
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie
‎z 16 października 2018 r., XXVII Ca 1094/18,
‎w sprawie z wniosku A. M.
‎z udziałem M. D., N. Ł., D. N., E. O., M. O., M. O.1, T. O., J. S., W. S., A. S. i J. A. - kurator spadku zmarłej S. B.
‎o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku,

oddala skargę kasacyjną.

Monika Koba Dariusz Dończyk Marta Romańska

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 7 lutego 2012 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy- Śródmieścia w Warszawie, oddalił wniosek A. M. o zmianę postanowienia z 10 października 1995 r. i stwierdzenie, że spadek po W. B. dziedziczy w całości z mocy testamentu notarialnego z 7 kwietnia 1988 r. wnioskodawczyni.

Po śmierci męża spadkodawczyni 1 lipca 1983 r. sporządziła testament notarialny, w którym wskazała N. Ł., córkę swoich znajomych M. i A. Ł., jako osobę, której zapisała mieszkanie przy ul. [...]. Nieruchomość ta stanowiła główny składnik majątku spadkowego. Wcześniej rozporządziła majątkiem w K. oraz znaczną sumę pieniężną przekazała na Uniwersytet.

Spadkodawczyni utrzymywała kontakty z Z. S. i jej córkami za sprawą męża, który był profesorem męża Z. S.. Po śmierci męża kontakty między W. B. a A. S. były sporadyczne (podwiezienie do banku, zawiezienie pieniędzy ze sprzedaży mienia w K. na U., pomoc w znalezieniu adwokata). Spadkodawczyni w jednej z rozmów poinformowała A. S., że zapisała mieszkanie córce swoich znajomych przebywających w Stanach Zjednoczonych. Jej wolą jednak było, aby służyło ono konkretnej osobie i poprosiła go o wskazanie jednego ze swoich dzieci, które miało otrzymać mieszkanie na mocy nowego testamentu. A. S., początkowo zaskoczony propozycją spadkodawczyni, przystał na nią pod warunkiem, że powiadomi dziadka pierwotnej spadkobierczyni o planie sporządzenia nowego testamentu. Pomimo tego zapewnienia spadkobierczyni podczas wizyty u notariusza przyznała, że o swoich zamiarach nie informowała dziadka spadkobierczyni i ponownie przyrzekła to uczynić. Po sporządzeniu testamentu notariusz wychodząc powiedział A. S., że spadkodawczyni dopytywała czy wcześniejszy testament będzie nieważny, o czym notariusz ją zapewnił wskazując, że tamten odpis może „podrzeć”. W dniu sporządzenia testamentu ani notariusz, ani A. S. nie mieli wątpliwości co do zachowania spadkodawczyni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp