Postanowienie SN z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. I KZP 8/23
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Zbigniew Kapiński (przewodniczący)
SSN Antoni Bojańczyk (sprawozdawca)
SSN Anna Dziergawka
Protokolant Mikołaj Żaboklicki
przy udziale prokuratora delegowanego do Prokuratury Krajowej Anety Orzechowskiej oraz przedstawiciela Skarbu Państwa radcy prawnego Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie Adama Nowaka
w sprawie K. B.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu
w dniu 11 kwietnia 2024 r.,
przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, postanowieniem z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. akt II AKa 341/22, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy przez „dziecko matki pozbawionej wolności, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia, które przebywało wraz z matką w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia lub którego matka w okresie ciąży przebywała w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia”, należy rozumieć również „dziecko, matki pozbawionej wolności” „represjonowanej przez radzieckie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub organy pozasądowe, działające na obecnym terytorium Polski w okresie od dnia 1 lipca 1944 r. do dnia 31 grudnia 1956 r. oraz na terytorium Polski w granicach ustalonych w Traktacie Ryskim, w okresie od dnia 1 stycznia 1944 r. do dnia 31 grudnia 1956 r., za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego lub z powodu takiej dzałalności” - poprzez zastosowanie art. 8 ust. 2a cyt. ustawy?
p o s t a n o w i ł:
1. odmówić podjęcia uchwały;
2. odroczyć sporządzenie uzasadnienia do dnia 18 kwietnia 2024 r. (art. 98 § 2 k.p.k.)
Antoni Bojańczyk Zbigniew Kapiński Anna Dziergawka
[PGW]
UZASADNIENIE
Matka wnioskodawczyni K. B.– J. H. w 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej i prowadziła działalność niepodległościową na terenie W. także po wkroczeniu na ten obszar wojsk Armii Czerwonej. Z tego względu została skazana 6 października 1945 r. wyrokiem Trybunału Wojennego Wojsk NKWD Litewskiej SRR "za zdradę ZSRS i przynależność do konspiracyjnej organizacji" na karę 15 lat robót katorżniczych z pozbawieniem praw politycznych na 5 lat oraz na konfiskatę osobiście należącego do niej mienia. Wyrok ten został zmieniony postanowieniem Trybunału Wojennego Okręgu Wojskowego z dnia 12 października 1954 r. na karę 10 lat poprawczych łagrów z ograniczeniami praw na 3 lata. J. H. była tymczasowo aresztowana od 23 lutego 1945 r. a karę katorgi odbywała, pracując w kopalni węgla kamiennego w W., będąc pozbawioną wolności w sowieckim łagrze. W dniu […] 1950 r. urodziła córkę – wnioskodawczynię K. B. Zwolniona z łagru została w grudniu 1955 r., a do Polski powróciła z córką 17 grudnia 1956 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty