11.04.2024

Postanowienie SN z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. I KZP 8/23

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Zbigniew Kapiński (przewodniczący)
‎SSN Antoni Bojańczyk (sprawozdawca)
‎SSN Anna Dziergawka

Protokolant Mikołaj Żaboklicki

przy udziale prokuratora delegowanego do Prokuratury Krajowej Anety Orzechowskiej oraz przedstawiciela Skarbu Państwa radcy prawnego Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie Adama Nowaka

w sprawie K. B.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu

w dniu 11 kwietnia 2024 r.,

przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, postanowieniem z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. akt II AKa 341/22, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

Czy przez „dziecko matki pozbawionej wolności, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia, które przebywało wraz z matką w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia lub którego matka w okresie ciąży przebywała w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia”, należy rozumieć również „dziecko, matki pozbawionej wolności” „represjonowanej przez radzieckie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub organy pozasądowe, działające na obecnym terytorium Polski w okresie od dnia 1 lipca 1944 r. do dnia 31 grudnia 1956 r. oraz na terytorium Polski w granicach ustalonych w Traktacie Ryskim, w okresie od dnia 1 stycznia 1944 r. do dnia 31 grudnia 1956 r., za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego lub z powodu takiej dzałalności” - poprzez zastosowanie art. 8 ust. 2a cyt. ustawy?

p o s t a n o w i ł:

1. odmówić podjęcia uchwały;

2. odroczyć sporządzenie uzasadnienia do dnia 18 kwietnia 2024 r. (art. 98 § 2 k.p.k.)

Antoni Bojańczyk Zbigniew Kapiński Anna Dziergawka

[PGW]

UZASADNIENIE

Matka wnioskodawczyni K. B.– J. H. w 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej i prowadziła działalność niepodległościową na terenie W. także po wkroczeniu na ten obszar wojsk Armii Czerwonej. Z tego względu została skazana 6 października 1945 r. wyrokiem Trybunału Wojennego Wojsk NKWD Litewskiej SRR "za zdradę ZSRS i przynależność do konspiracyjnej organizacji" na karę 15 lat robót katorżniczych z pozbawieniem praw politycznych na 5 lat oraz na konfiskatę osobiście należącego do niej mienia. Wyrok ten został zmieniony postanowieniem Trybunału Wojennego Okręgu Wojskowego z dnia 12 października 1954 r. na karę 10 lat poprawczych łagrów z ograniczeniami praw na 3 lata. J. H. była tymczasowo aresztowana od 23 lutego 1945 r. a karę katorgi odbywała, pracując w kopalni węgla kamiennego w W., będąc pozbawioną wolności w sowieckim łagrze. W dniu […] 1950 r. urodziła córkę – wnioskodawczynię K. B. Zwolniona z łagru została w grudniu 1955 r., a do Polski powróciła z córką 17 grudnia 1956 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp