Wyrok SN z dnia 9 lutego 2024 r., sygn. II CSKP 643/22
9 lutego 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Paweł Grzegorczyk
SSN Władysław Pawlak
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 9 lutego 2024 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej Banku spółki akcyjnej w W.
od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku
z 30 października 2019 r., III Ca 574/19,
w sprawie z powództwa M.K.
przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W.
o zapłatę,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
[A.T.]
UZASADNIENIE
Sąd pierwszej instancji ustalił, że 22 czerwca 2006 r. strony zawarły umowę kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie wymienialnej na kwotę 99.832,56 CHF. Kredyt został faktycznie wypłacony w złotych polskich (241.477,97 zł). Spłata miała następować poprzez potrącanie środków z rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego w walucie polskiej przy zastosowaniu kursu sprzedaży dla dewiz z tabeli kursów pozwanego (§ 13.7 umowy) . Ustalona za okres od czerwca 2008 r. do marca 2018 r. różnica pomiędzy kwotą rzeczywiście spłaconą przez powoda a jego zobowiązaniem z pominięciem skutków indeksacji wynosi 51 526,48 zł.
W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Rejonowy uznał powództwo za częściowo uzasadnione co do kwoty 51 526, 48 zł.
Podkreślił, że był związany granicami żądania (art. 321 § 1 k.p.c.), w tym jego podstawą faktyczną, która obejmowała okres od czerwca 2008 r. do marca 2018 r., przy uwzględnieniu, że powód domagał się w pierwszej kolejności przesłankowego stwierdzenia nieważności umowy.
Sąd Rejonowy uznał, że umowa stron zarówno w zakresie określenia kwoty wypłaconego kredytu jak i wysokości rat należnych do spłaty zawierała klauzule abuzywne, gdyż zastrzegała wyłącznie dla Banku uprawnienie do ustalania wysokości kwoty wypłaconego kredytu oraz wysokości rat na podstawie tabeli kursowej. Ani umowa, ani dokumenty stanowiące jej integralną cześć, nie zawierały mechanizmu wyliczania tego kursu. Jest to sytuacja, którą należy zakwalifikować jako rażące naruszenie interesów konsumenta, sprzeczne z dobrymi obyczajami (art. 385 § 1 k.c.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty