Wyrok SN z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. II CSKP 2161/22
7 lutego 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Jacek Grela (przewodniczący)
SSN Maciej Kowalski
SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 7 lutego 2024 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej "C." założone w […] roku w W. spółki akcyjnej w G.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z 1 lipca 2021 r., I ACa 452/20,
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Prezydenta miasta stołecznego Warszawy
przeciwko "C." założone w 1805 roku w W. spółce akcyjnej w G.
z udziałem Prokuratora Okręgowego w Gdańsku
o ustalenie nieistnienia uchwał,
uchyla zaskarżony wyrok w części, tj. w punktach 2. i 3.
i przekazuje sprawę w tej części Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych, istotnych dla rozstrzygnięcia skargi kasacyjnej:
W dniu 27 maja 1994 r. przed notariuszem A. C. sporządzony został protokół notarialny Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki, w którym zaprotokołowano oświadczenia kuratora spółki, wybranego następnie na przewodniczącego zgromadzenia. Stwierdził on, że tylko jeden akcjonariusz posiada akcje na okaziciela, pozostali zaś tych akcji nie posiadają, a podstawą ustalenia listy uczestników zgromadzenia jest protokół walnego zgromadzenia spółki z 1949 r. W miejsce zmarłych akcjonariuszy ich uprawnienia reprezentują spadkobiercy legitymujący się prawomocnymi postanowieniami sądowymi o stwierdzeniu nabycia spadków. Ponadto kurator podał, że duża część akcji spółki została umorzona w latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych, a poprzedni zarząd nie zdążył wydać w miejsce umorzonych akcji tzw. świadectw udziałowych. W kwietniu 1994 r. w gazecie „Ż.” ukazało się pierwsze ogłoszenie wzywające do rejestracji akcji najpóźniej do 1 maja 1994 r. Kurator wskazał, że zarejestrowanych zostało 100% akcji z tym, że w odniesieniu do 8750 akcji uprawnienia zostały całkowicie wykazane, zaś w stosunku do 250 akcji spadkobiercy wystąpili dopiero do sądu o stwierdzenie swoich praw. Po sprawdzeniu listy obecności stwierdził, że na 9000 akcji na zgromadzeniu obecnych jest 8700 akcji, a zatem zgromadzenie jest zdolne do podjęcia uchwał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty