30.01.2024

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2024 r., sygn. II CSKP 1269/22

30 stycznia 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Grzegorz Misiurek
‎SSN Dariusz Zawistowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 30 stycznia 2024 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej M. G.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
‎z 21 września 2020 r., V ACa 344/18,
‎w sprawie z powództwa M. G.
‎przeciwko Skarbowi Państwa - Dyrektorowi Aresztu Śledczego w G.
‎o odszkodowanie,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego;

3) przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego
‎w Katowicach na rzecz adw. E. Ł. wynagrodzenie
‎w kwocie 240 (dwieście czterdzieści) zł podwyższone o stawkę podatku od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Powód M. G. wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa - Dyrektora Aresztu Śledczego w G. kwoty 100 000 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od daty doręczenia pozwu. Dochodzona pozwem kwota stanowi zadośćuczynienie za krzywdę związaną z pozbawieniem powoda przysługującego mu ustawowo uprawnienia do widzeń z członkami rodziny, które zostało celowo naruszone 5 lutego 2017 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach wyrokiem z 7 czerwca 2018 r. oddalił powództwo (pkt 1) oraz odstąpił od obciążenia powoda kosztami procesu (pkt 2).

Sąd Okręgowy uznał żądanie pozwu za nieuzasadnione, bowiem nie było podstaw do zastosowania ochrony prawnej przewidzianej w art. 24 i 448 k.c. Nie sposób uznać, że doszło do naruszenia dóbr osobistych w postaci prawa powoda do kontaktu z rodziną w ramach widzeń, które to uprawnienie przewidziane jest w kodeksie karnym wykonawczym. Powód korzystał ze swojego uprawnienia, gdyż był systematycznie odwiedzany przez członków rodziny. W odniesieniu do widzenia zaplanowanego na 5 lutego 2017 r., powód uzyskał zgodę Dyrektora Aresztu Śledczego na odwiedziny siostry i szwagra w tym samym dniu, w którym złożył wniosek. Prawdopodobnie na skutek przeoczenia lub błędu po stronie pozwanego, siostra i szwagier nie zostali wpuszczeni 5 lutego 2017 r. na widzenie z powodem co zostało spowodowane nieumieszczeniem ich na liście osób uprawnionych do wizyty. Jednak jeszcze tego samego dnia dowódca zmiany poinformował powoda, że siostra może wrócić i zostanie wpuszczona. Nie mogła tego uczynić z przyczyn tkwiących po jej stronie, co nie obciąża pozwanego. Następnego dnia, bez konieczności składania dalszych formularzy, umożliwiono powodowi kontakt z rodziną. Nie kwestionując tego, że sytuacja ta mogła być dla powoda przykra i stresująca – w świetle koncepcji obiektywnej naruszenia dobra osobistego - nie sposób uznać, aby dobra osobiste powoda zostały naruszone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp