Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.159.2024.2.DR
W zakresie skutków podatkowych zakupu samochodu przez osobę z orzeczoną niepełnosprawnością.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu samochodu przez osobę z orzeczoną niepełnosprawnością. Uzupełnił go Pan pismem z 5 czerwca 2024 r. oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 3 lipca 2024 r. (data wpływu 3 lipca 2024 r.) i 4 lipca 2024 r. (data wpływu 4 lipca 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Posiada Pan orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zamierza Pan kupić używany samochód osobowy, który jest niezbędnym dla Pana środkiem ułatwiającym przemieszczanie się na znaczne odległości w celu korzystania z rehabilitacji i wykonywania codziennych obowiązków. Będzie Pan wykorzystywał ten samochód również do prowadzonej osobiście działalności gospodarczej (…) wprowadzając go na stan działalności, odliczając amortyzację i koszty związane z jego użytkowaniem. W uzasadnieniu podaje Pan, że w art. 8 pkt 6 upcc (Dz. U. z 2003 r. poz. 107 ze zm.) ustawodawca nie określił rodzaju potrzeb własnych podatnika, dla których możliwe byłoby zastosowanie przedmiotowego zwolnienia od podatku PCC.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty