22.11.2023

Wyrok SN z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. II CSKP 1991/22

22 listopada 2023 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Maciej Kowalski (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Ewa Stefańska
‎SSN Dariusz Pawłyszcze

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 listopada 2023 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej M. H.
‎od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie
‎z 29 kwietnia 2021 r., II Ca 1355/20,
‎w sprawie z powództwa M. H.
‎przeciwko A. L.
‎o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,

1. oddala skargę kasacyjną;

(a.z.)

UZASADNIENIE

Powód M. H. pozwem skierowanym przeciwko pozwanej A. H. (następnie pod nazwiskiem L.) wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej Kw nr […] z rzeczywistym stanem prawnym poprzez wykreślenie w dziale II pozwanej jako użytkownika wieczystego gruntu oraz właścicielki posadowionego na nim budynku mieszkalnego i wpisanie w jej miejsce powoda, ewentualnie o wykreślenie pozwanej co do 1/2 części i wpisanie jej oraz powoda jako współużytkowników wieczystych gruntu i właścicieli budynku we wspólności majątkowej małżeńskiej.

Wyrokiem z 17 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie uwzględnił powództwo, a Sąd Okręgowy w Szczecinie wyrokiem z 8 maja 2018 r. oddalił apelację pozwanej.

Sądy meriti ustaliły, że strony nawiązały związek partnerski o cechach konkubinatu i zamieszkały razem na nieruchomości, której dotyczyło żądanie pozwu i której użytkownikiem wieczystym był M. H.. W dniu 7 październiku 2006 r. zawarły związek małżeński. Przy jego zawarciu pozwana przyjęła nazwisko męża: H.. Małżonkowie nie zawierali małżeńskich umów majątkowych.

W okresie poprzedzającym zawarcie małżeństwa M. H. znajdował się w trudnej sytuacji finansowej i nie posiadał środków na spłatę swoich wierzycieli. Z uwagi na istniejące zadłużenie nie posiadał również zdolności kredytowej. Małżonkowie ustalili, że zawrą umowę sprzedaży należącej do M. H. nieruchomości (tj. prawa użytkowania wieczystego z własnością budynku) na rzecz A. H., co pozwoliłoby jej na uzyskanie kredytu hipotecznego a uzyskane środki przeznaczą na spłatę zadłużeń M. H.. Wiedzieli, że jako małżeństwo - z uwagi na zobowiązania finansowe M. H. - nie mają możliwości uzyskania kredytu. W trakcie procedury przyznawania kredytu i badania zdolności kredytowej A. H. posługiwała się swoim nazwiskiem panieńskim „L.” i podawała, że jest stanu wolnego. W ten sposób małżonkowie zamierzali uzyskać pozór, że kupująca była dla M. H. osobą obcą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp