22.11.2023

Wyrok SN z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. II CSKP 184/23

22 listopada 2023 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Maciej Kowalski (przewodniczący, uzasadnienie)
‎SSN Ewa Stefańska
‎SSN Dariusz Pawłyszcze (sprawozdawca)

Protokolant Agnieszka Kuca

po rozpoznaniu na rozprawie 22 listopada 2023 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej Bank w W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 26 listopada 2021 r., I ACa 749/20,
‎wydanego w sprawie z powództwa K. G., K. P., A. G. i K. P.1
‎przeciwko Bank w W.
‎o ustalenie i zapłatę

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od Bank w W. łącznie na rzecz K. G., K. P., A. G. i K. P.1 4118 (cztery tysiące sto osiemnaście) zł kosztów postępowania kasacyjnego.

SSN Ewa Stefańska SSN Maciej Kowalski SSN Dariusz Pawłyszcze

v.s.

(A.T.)

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 24 września 2020 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił powództwo A. G., K. G., K. P. i K. P.1 o ustalenie nieważności umowy o kredyt hipoteczny zawartej 16 czerwca 2008 r. z poprzednikiem prawnym pozwanego Bank w Wiedniu – Bank1 S.A. w W. i ustalił, że powodów nie wiążą niedozwolone postanowienia: § 2 ust. 1 zdanie drugie tej umowy oraz § 7 ust. 4 i § 9 ust. 2 pkt 1 i 2 Regulaminu kredytu hipotecznego udzielanego przez Bank2 nr […], stanowiącego jej część.

Zdaniem Sądu Okręgowego, zawarte w umowie postanowienia waloryzacyjne - dotyczące głównego przedmiotu umowy — sformułowano niejednoznacznie
‎(art. 3851 § 1 zd. drugie k.c.). Wysokość zobowiązania powodów (konsumentów) była przeliczana z zastosowaniem dwóch rodzajów kursu waluty indeksacyjnej - kredyt wg kursu kupna, zaś rata wg kursu sprzedaży. Sposób ustalania kursu nie został opisany co powoduje, że bank miał jednostronną swobodę w zakresie ustalania kursu waluty indeksacyjnej.

Sąd Okręgowy doszedł do przekonania, że pomimo eliminacji z umowy mechanizmu indeksacji, może być ona wykonywana bez zmiany jej głównego przedmiotu, którym jest zobowiązanie banku do udostępnienia kredytobiorcom ‎na czas oznaczony kwoty środków pieniężnych na ustalony cel oraz zobowiązanie kredytobiorcy do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty ‎i zapłaty prowizji. Nadal znana jest bowiem kwota i waluta kredytu, jego cel, okres ‎i termin spłaty, wysokość prowizji oraz oprocentowanie. Taka umowa w pełni odpowiada cechom umowy kredytu wskazanym w art. 69 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (dalej: „pr.bank”), jest zgodna z zasadą swobodnego kształtowania stosunków umownych i nie narusza zasad współżycia społecznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp