25.04.2023

Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2023 r., sygn. I USKP 12/23

Sygn. akt I USKP 12/23

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Rączka
‎SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania M. K.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Tarnowie
‎o prawo do emerytury pomostowej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
‎Społecznych w dniu 25 kwietnia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie
‎z dnia 5 listopada 2021 r., sygn. akt III AUa 877/21,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

[SOP]

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2021 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił zaskarżony apelacją organu rentowego wyrok Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 26 kwietnia 2021 r. i oddalił odwołanie M. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Tarnowie z dnia 29 grudnia 2020 r., odmawiającej przyznania ubezpieczonemu prawa do emerytury pomostowej - z uwagi na niewykonywanie po dniu 31 grudnia 2008 r. prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych (aktualnie jednolity tekst: Dz.U. z 2023 r., poz. 164 – dalej jako ustawa) oraz nieudowodnienie na dzień 1 stycznia 2009 r. okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy, wynoszącego co najmniej 15 lat.

W oparciu o dokumenty oraz zeznania świadków i odwołującego się, Sąd Okręgowy ustalił, że M. K. od 26 października 1981 r. do 31 lipca 1985 r. i od 1 września 1985 r. do 28 października 1998 r. był zatrudniony w Zespole Opieki Zdrowotnej w T. - Oddziale Pomocy Doraźnej i Przyjęć na stanowisku sanitariusza - noszowego. W tym okresie, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, wykonywał pracę członka zespołu wyjazdowego ratownictwa medycznego. Pracował na co dzień w zespole wyjazdowym karetki pogotowia, wysyłanej do nagłych zdarzeń, to jest wypadków, oparzeń, czy zachorowań. Wyjazdy te odbywały się w celu ratowania życia i zdrowia ludzi. Wykonywane były pojazdami uprzywilejowanymi (ambulansami). Pogotowie nosiło formalnie nazwę: Oddział Pomocy Doraźnej, ponieważ było to tak zwane pogotowie przyszpitalne. Zespół wyjazdowy składał się z lekarza, sanitariusza i kierowcy. Sanitariusz noszowy szedł wraz z lekarzem na wezwanie do chorego i niósł sprzęt medyczny. Podawał lekarzowi niezbędne rzeczy, które wykorzystywano podczas interwencji. Sanitariusze brali udział na przykład w reanimacji i intubowaniu. Zajmowali się razem z lekarzami ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego. W razie złamań odwołujący się zajmował się unieruchamianiem kończyn, zaś w przypadku ran ich tamponowaniem i zatrzymywaniem krwotoku. Odwołujący się jako sanitariusz wyjeżdżał do poszkodowanych na skutek wypadków drogowych, wypadków w gospodarstwach domowych i na kolei oraz do chorych z takimi schorzeniami, jak gruźlica, żółtaczka, czy zapalenie opon mózgowych. Wyjazdy realizowano przez całą dobę. W ramach pogotowia działało również ambulatorium, gdzie wykonywano na przykład zabiegi szycia, czy cewnikowania i gdzie udzielano potrzebującym pierwszej pomocy. Sanitariusze noszowi wykonywali polecenia lekarza i przełożonych. Praca w terenie pochłaniała odwołującemu się praktycznie 100% jego dobowego wymiaru czasu pracy. Pracował on jako sanitariusz w wymiarze pełnego etatu w systemie: 12/24 godziny. Praca sanitariusza noszowego niczym nie różniła się od pracy ratownika medycznego. Odwołujący się był wykwalifikowanym sanitariuszem szpitalnym w zespole wyjazdowym pomocy doraźnej pogotowia ratunkowego. Jego kwalifikacje do wykonywania takiej pracy zostały potwierdzone wystawionym w dniu 4 czerwca 1986 r. przez Państwową Komisję Egzaminacyjną powołaną na podstawie § 7 zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 sierpnia 1977 r. w sprawie trybu przyznawania tytułu wykwalifikowanego robotnika w zawodzie sanitariusza szpitalnego (Dz.Urz. MZiOS Nr 16, poz. 46) świadectwem nr [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp