Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.201.2024.4.IG
Uznanie wniesienia przez Wnioskodawcę do fundacji rodzinnej znaku towarowego, który stanowił wcześniej aktywo Spółki, za odpłatne świadczenie usług.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania wniesienia przez Pana do fundacji rodzinnej znaku towarowego, który stanowił wcześniej aktywo Spółki, za odpłatne świadczenie usług.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 11 czerwca 2024 r. (wpływ 11 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 19 czerwca 2024 r. (wpływ 19 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która nie prowadzi jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w związku z tym posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) (dalej jako „ustawa PIT”). Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników spółki jawnej (dalej zwana również: ,,Spółką”).
Wspólnicy rozliczają zyski wygenerowane przez Spółkę w formie zryczałtowanego podatku dochodowego na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).
Spółka uzyskała wpis do rejestru przedsiębiorców 27 grudnia 2021 r., a jej przeważającym przedmiotem działalności są pozostałe badania i analizy techniczne o kodzie PKD 71.20.B. Ponadto Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. W majątku Spółki znajdują się znak towarowy (…) zastrzeżony na poziomie unijnym w procedurze EUIPO oraz know how - aktywa te są wykorzystywane przez podmioty powiązane na podstawie umowy dzierżawy. Wspomniane aktywa zostały wniesione do Spółki w formie aportu. Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy aporcie - prawo to zostało przez Spółkę wykorzystane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty