Wysokość opłat za udostępnienie informacji publicznej nie może być określana zarządzeniem wójta - Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 4682/21
Zarządzenie wójta gminy określające wysokości opłat związanych z udostępnieniem informacji publicznej wydane bez upoważnienia ustawowego jest aktem z zakresu administracji publicznej i stanowi naruszenie prawa.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska Sędzia del. WSA Maciej Kobak Protokolant: starszy asystent sędziego Agnieszka Kozik po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wr 171/20 w sprawie ze skargi M. W. na zarządzenie Wójta Gminy K. z dnia 19 lutego 2020 r., nr 19/2019 w przedmiocie określenia wysokości opłat związanych z udostępnieniem informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w punkcie I wyroku z dnia 8 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wr 171/20 stwierdził, że zarządzenie Wójta Gminy K. (dalej także jako: organ) z dnia 19 lutego 2020 r., nr 19/2019 w przedmiocie określenia wysokości opłat związanych z udostępnieniem informacji publicznej wydane zostało z naruszeniem prawa, a w punkcie II zasądził od organu na rzecz M. W. (dalej także jako: skarżący) kwotę 300 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wójt Gminy K. w zarządzeniu z dnia 19 lutego 2020 r., nr 19/2019, na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej w związku z art. 31 oraz art. 33 ust. 1 i 3 ustawy o samorządzie gminnym określił wysokości opłat związanych z udostępnieniem informacji publicznej. W § 1 zarządzenia wskazano, że za udostępnienie informacji publicznej pobiera się opłaty, gdy łącznie zachodzą dwie okoliczności: udostępnienie informacji publicznej, która nie jest udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej następuje na wniosek zainteresowanego podmiotu oraz udostępnienie informacji związane jest z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych ze sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcania informacji w formę wskazaną we wniosku. Natomiast w § 2 pkt 1 zarządzenia ustalono wysokość opłat pobieranych w Urzędzie Gminy K. za sporządzenie kopii dokumentów, a w punkcie 2 wysokość opłat za sporządzenie skanów dokumentów w przypadku konieczności uprzedniego skopiowania dokumentów w związku z przygotowaniem ich do zeskanowania. W § 3 dodano, że wnioskodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów związanych ze sposobem udostępnienia lub przekształcenia informacji publicznej, gdy koszty te wynoszą co najmniej 10 złotych, zaś w § 4 zarządzenia wskazano numer rachunku bankowego do wpłat, a w § 5 ustalono, że wykonanie zarządzenia powierza się pracownikom Urzędu Gminy w K. udzielającym odpowiedzi na wnioski o udzielenie informacji publicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty