Wyrok NSA z dnia 31 maja 2022 r., sygn. I FSK 313/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych: 1. Naczelnika Urzędu Skarbowego [...], 2. "A." sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2021 r. sygn. akt III SAB/Wa 27/21 w sprawie ze skargi "A." sp. z o.o. z siedzibą w W. na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] w sprawie dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za grudzień 2017 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 2 i 4, 2) oddala skargę kasacyjną Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] w pozostałej części, 3) oddala skargę kasacyjną "A." sp. z o.o. z/s w W. w całości, 4) odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 19 listopada 2021 r., sygn. akt III SAB/Wa 27/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: Strona lub Skarżąca) na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów (dalej: organ lub Naczelnik US) w sprawie dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za grudzień 2017 r. stwierdził, że organ dopuścił się bezczynności, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Ponadto zobowiązał Naczelnika US do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 7 dni od dnia doręczenia organowi akt administracyjnych oraz przyznał na rzecz Skarżącej kwotę 5.000 zł wraz ze zwrotem kosztów postępowania sądowego.
1.2. Sąd pierwszej instancji rozstrzygnął sprawę w następującym stanie faktycznym. W dniu 5 lutego 2018 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów (dalej NUS) wpłynęła deklaracja dla podatku od towarów i usług VAT-7 za grudzień 2017 r., złożona przez A. sp. z o.o. z/s w E. (dalej Skarżąca, Spółka, Strona) z wykazaną kwotą w wysokości 646.000 zł do zwrotu w terminie 25-dniowym, tj. do dnia 2 marca 2018 r. NUS w odpowiedzi wezwał Spółkę do przedłożenia rejestrów VAT, faktur VAT oraz wezwał jednego z kontrahentów Skarżącej do przedłożenia dokumentów źródłowych w zakresie przeprowadzonych transakcji, umów o współpracy oraz złożenia wyjaśnień czy usługi wskazane w treści faktur VAT zostały nabyte od innych podmiotów, czy też zostały wykonane przez tego kontrahenta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto NUS pismem z 1 marca 2018 r. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Jerzyce z zapytaniami dotyczącymi m. in. rozliczenia VAT kontrahenta za badany okres.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty